FAKTAI APIE DANŲ KALBĄ

Danų kalba – šiaurės germanų (skandinavų kalbų) grupės kalba.

Daniškai kalba apie 5-6 milijonus žmonių. Tai yra oficiali Danijos kalba. Ja kalbama Švedijoje, Vokietijoje, Grenlandijoje, JAV, Kanadoje bei kitose šalyse.

Danai, anksčiau gyvenę Švedijoje, persikėlė į Jutlandijos pusiasalį prieš X amžių. Tada danų kalba dar buvo labai panaši į daugelį skandinavų tarmių. Žymesni skirtumai išryškėjo tik XIII amžiaus pabaigoje.

Danų kalboje yra apie 30 dialektų. Dažniausiai išskiriamos trys dialektų grupės: vakarinė, salų ir rytų. Literatūrinė danų kalba susiformavo salų dialektų grupės pagrindu. Nors beveik visos salos turi savo tarmę, bet išskiriama ir standartinė danų kalba, kuria kalbama Kopenhagoje bei aplinkinėse teritorijose.

Danų kalbos veiksmažodžiai neturi galūnių asmeniui ir skaičiui parodyti. Daiktavardžiai šioje kalboje neturi linksnių galūnių, bet yra daiktavardžių galūnių kitimas (norint išreikšti apibrėžtumą). Daiktavardžiai danų kalboje turi gana neįprastas gimines: bendrą ir neutralią. Abėcėlę sudaro 29 raidės.

Įdomybės

Neįprastos raidės

Danų kalbos abėcėlėje yra nelotyniškų raidžių. Pavyzdžiui, ø, å arba æ.

Naujos raidės

Raidė å atsirado tik 1948 metais. Prieš tai ji buvo rašoma kaip aa.

Ilgiausi žodžiai

Danų kalboje galima rasti labai daug ilgų žodžių. Pavyzdžiui:

Multiplikationsudregningstabelshæfteopbevaringsreolsproduktionsfacilitet (saugojimo lentynų įrenginys, skirtas dėžučių nešiojamiems kompiuteriams (skirtiems dauginimo lentelių skaičiavimams atlikti) laikyti).

Neįprasti žodžiai

Danų kalboje yra tokių žodžių, kurių nėra jokioje kitoje kalboje. Juos galima išversti, bet gana sunku rasti vieno žodžio (kuris atspindėtų prasmę) vertimą. Pavyzdžiui, žodis hygge reiškia jaukumo ir bendrumo jausmą, apimantį besiilsint puikioje draugijoje kartu su artimaisiais.

„Stabtelėjimas“

Danų kalboje yra išskirtinis reiškinys – „stabtelėjimas“. Taip vadinamas neilgas oro srovės sustabdymas tariant balsį, priebalsį ar dvigarsį.

Panašios kalbos

Kalbantys danų kalba gana lengvai gali suprasti ir švedų bei norvegų kalbas.

Oficiali kalba

Danų kalba yra oficiali ne tik Danijoje, bet ir Grenlandijoje.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama danų kalba:

transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į danų kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Kalbų kombinacijos:

lietuvių-danų, danų-lietuvių, rusų-danų, danų-rusų, estų-danų, danų-estų, anglų-danų, danų-anglų, vokiečių-danų, danų-vokiečių, prancūzų-danų, danų-prancūzų, latvių-danų, danų-latvių, ukrainiečių-danų, danų-ukrainiečių, lenkų-danų, danų-lenkų, baltarusių-danų, danų-baltarusių, ispanų-danų, danų-ispanų, italų-danų, danų-italų, norvegų-danų, danų-norvegų, švedų-danų, danų-švedų, suomių-danų, danų-suomių, čekų-danų, danų-čekų, graikų-danų, danų-graikų, portugalų-danų, danų-portugalų, olandų-danų, danų-olandų, bulgarų-danų, danų-bulgarų ir kt.

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

3122