FAKTAI APIE ČEKŲ KALBĄ

Čekų kalba yra vakarų slavų kalba.

Čekiškai kalba daugiau nei 10 milijonų žmonių. Kalba plačiai vartojama Čekijos Respublikoje bei Slovakijos Respublikoje. Čekiškai kalbančiųjų yra Austrijoje, Kroatijoje, Vokietijoje, Bulgarijoje, Kanadoje, JAV bei kitose šalyse.

Senoji čekų kalba laikoma pagrindu dabartinei čekų kalbai formuotis. Visgi, svarbiausiu etapu dabartinės čekų kalbos susiformavimui dažniausiai laikomas XVIII a. vidurys, kai čekų akademikai itin išaukštino čekų kalbą. Šis etapas vadinamas čekų kalbos atgimimu.

Čekų kalba turi labai gausią fleksiją (žodžių kategorijos ir sintaksiniai santykiai reiškiami galūnėmis).  Daiktavardžiai ir būdvardžiai čekų kalboje yra kaitomi pagal  linksnių, skaičiaus, giminės ir gyvumo sistemą ir pagal žodžio gale esantį priebalsį. Veiksmažodžiai kaitomi laikais, skaičiais ir gimine. Žodžių tvarka sakinyje itin lanksti. Abėcėlė sudaryta iš 42 raidžių. Naudojama modifikuota lotynų abėcėlė.

Įdomybės

Grafema

Čekų kalboje yra unikali grafema (rašto ženklas) ř.

Balsių nebuvimas

Įdomu tai, kad čekų kalboje yra daug žodžių, kurie neturi balsių. Tai itin apsunkina čekų kalbos tarimą.

Ilgiausias žodis

Nejneznepravděpodobnostňovávatelnějšího (tas, kuriuo tikimybe yra labiausiai abejojama).

Dialektų grupės

Dažniausiai išskiriamos 4 arba 5 čekų kalbos dialektų grupės.

Pirmieji įrašai čekų kalba

Pirmaisiais įrašais čekų kalba galima laikyti X a. įrašus lotynų kalbos manuskriptuose.

Kitų kalbų įtaka

Didelę įtaką čekų kalbai padarė lotynų ir germanų kalbos.

Stipri šnekamosios kalbos įtaka

Čekų šnekamoji kalba turi labai didelę įtaką literatūrinei kalbai.

Bohemiečių kalba

Čekų kalba kartais vadinama bohemiečių kalba, nes Čekija anksčiau buvo vadinama Bohemija.

Čekoslovakų kalba

XX a. Čekija ir Slovakija sudarė vieną valstybę – Čekoslovakiją. Šioje valstybėje buvo vartojama bendra čekoslovakų kalba.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama čekų kalba:

transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į čekų kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Kalbų kombinacijos:

lietuvių-čekų, čekų-lietuvių, rusų-čekų, čekų-rusų, estų-čekų, čekų-estų, anglų-čekų, čekų-anglų, vokiečių-čekų, čekų-vokiečių, prancūzų-čekų, čekų-prancūzų, latvių-čekų, čekų-latvių, ukrainiečių-čekų, čekų-ukrainiečių, lenkų-čekų, čekų-lenkų, baltarusių-čekų, čekų-baltarusių, ispanų-čekų, čekų-ispanų, italų-čekų, čekų-italų, norvegų-čekų, čekų-norvegų, švedų-čekų, čekų-švedų, suomių-čekų, čekų-suomių, danų-čekų, čekų-danų, graikų-čekų, čekų-graikų, olandų-čekų, čekų-olandų, portugalų-čekų, čekų-portugalų, bulgarų-čekų, čekų-bulgarų ir kt.

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

3122