FAKTAI APIE VENGRŲ KALBĄ

Oficiali Vengrijos kalba yra sudėtinga ir unikali: nepaisant šalies padėties Vidurio Europoje, kalba nėra panaši į jokią kitą kaimyninę kalbą. Vengrų kalba (veng. Magyar) – Uralo kalbų šeimos ugrų kalbų pogrupio kalba. Tai pagal kalbos vartotojų skaičių didžiausia Uralo kalba ir vienintelė kalba, kuri yra vartojama Vidurio Europoje. Artimiausios jai yra chantų ir mansių, rusų mažumų kalbos, vartojamos šiaurės vakarų Sibire. Manoma, kad vengrų kalba buvo atskirta nuo chantų ir mansių maždaug prieš 2500–3000 metų.

Įdomybės

Ja kalba 13 milijonų žmonių

Vengrija yra maža šalis, turinti maždaug 9,8 mln. gyventojų, tačiau, stebėtinai, tai nėra vienintelė šalis, kurioje kalbama vengrų kalba. Šalies apylinkėse, kurios anksčiau buvo Vengrijos Karalystės dalis, gyvena maždaug 2,2 mln. žmonių, kalbančių vengrų kalba. Į sąrašą įtrauktos tokios šalys kaip Austrija, Kroatija ir Slovėnija, o vengrų kalbą taip pat vartoja tūkstančiai žmonių, gyvenančių JAV.

Kilusi iš Azijos

Vengrų kalba visiškai skiriasi nuo kaimyninių kalbų. Iš tikrųjų vengrų kalba kilusi iš Uralo Azijos regiono ir priklauso finougrų kalbų grupei, t.y. artimiausi kalbos giminaičiai yra suomiai ir estai.

Turi 14 balsių

Penki anglų kalbos balsiai, palyginti su vengrų 14 balsių, yra niekai. Be pagrindinių „a, e, i, o, u“ balsių, vengrų kalba taip pat apima dar 9 variantus: á, é, í, ó, ö, ő, ú, ü, ű. Kiekvieno tarimas šiek tiek skiriasi nuo įprastų balsių ir gali visiškai pakeisti žodžio reikšmę.

Žodžių tvarka yra lanksti

Sudarant sakinį vengrų kalba, žodžių tvarka gali varijuoti. Nors žodžių tvarka yra lanksti, ji nėra visiškai laisva – vis dar yra taisyklių, kaip žodžiai turi būti išdėstyti. Tai priklauso nuo sakinio pabrėžimo ir perteikimo prasmės.

Galimai vengras lankėsi Amerikoje dar prieš Kolumbą

Kristupas Kolumbas garsėja kelionėmis į Ameriką, tačiau, galimai, prieš jį buvo ten apsilankęs vengras. Jarmuto muziejuje (ang. Yarmouth County Museum) galite pamatyti akmenį, užrašytą senąja vengrų kalba – ši kalba egzistavo dar prieš Kolumbui tyrinėjant žemę.

Vengrų kalba yra mažai pakitusi

Per daugelį metų nuo kalbos sukūrimo, vengrų kalba vystėsi ir keitėsi kaip ir bet kuri kita kalba. Tačiau, būdama ištikima savo šaknims, vengrų kalbą sudaro 68 proc. etimonų ir originalių žodžių. Palyginkite tai su keturiais procentais, kuriuos yra išlaikiusi anglų kalba, arba su penkiais procentais, kuriuos yra išlaikiusi hebrajų kalba.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama vengrų kalba:

transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į vengrų kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Kalbų kombinacijos:

lietuvių-vengrų, vengrų-lietuvių, rusų-vengrų, vengrų-rusų, estų-vengrų, vengrų-estų, anglų- vengrų, vengrų-anglų, vokiečių-vengrų, vengrų-vokiečių, prancūzų-vengrų, vengrų-prancūzų, latvių-vengrų, vengrų-latvių, ukrainiečių-vengrų, vengrų-ukrainiečių, lenkų-vengrų, vengrų-lenkų, baltarusių-vengrų, vengrų-baltarusių, italų-vengrų, vengrų -italų, graikų-vengrų, vengrų-graikų, norvegų-vengrų, vengrų-norvegų, švedų-vengrų, vengrų-švedų, suomių-vengrų, vengrų-suomių, čekų-vengrų, vengrų-čekų, danų-vengrų, vengrų-danų, olandų-vengrų, vengrų-olandų, portugalų-vengrų, vengrų-portugalų, bulgarų-vengrų, vengrų-bulgarų ir kt.

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

3122