FAKTAI APIE UKRAINIEČIŲ KALBĄ

Ukrainiečių kalba (ukrainų kalba) – slavų grupės kalba, Ukrainos valstybinė kalba, kuria kalbama Ukrainoje ir Ukrainos bendruomenėse Kazachstane, Moldovoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Lietuvoje, Slovakijoje bei kitur. Kartu su baltarusių ir rusų kalbomis priklauso rytų slavų kalboms. Antroji plačiausiai paplitusi kalba iš 12 išlikusių slavų grupės narių. Raštas – kirilica. Abiejų Tautų Respublikos bei Lenkijos valdymo metais tarpukariu ji patyrė didelę lenkų kalbos įtaką, kuri ypač juntama leksikoje.

Pagal gimtakalbių skaičių, ukrainiečių kalba yra 26-a kalba pasaulyje. Tai yra gimtoji maždaug 37 milijonams žmonių, be to, dar 15 milijonų žmonių ji yra antroji kalba. Šiuolaikinė ukrainiečių kalba, remiantis Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos žodynu, turi apie 256 000 žodžių ir yra įtraukta į sėkmingai plėtojamų kalbų sąrašą. Kalba netgi turi savo šventę – lapkričio 9 d., kuri Ukrainoje yra „Ukrainiečių kalbos ir rašymo diena“.

18-ojo amžiaus pabaigoje iš šnekamosios kalbos atsirado moderni literatūrinė ukrainiečių kalba. Kaip ir baltarusių, ukrainiečių kalboje yra daug žodžių, pasiskolintų iš lenkų, tačiau bažnytinės slavų kalbos skolinių yra mažiau nei rusų.

Įdomybės

Dvi „Г“ raidės versijos

Ukrainiečių abėcėlė turi dvi raidės „Г“ versijas.

Vienas simbolis, atitinkantis „paprastą“ slavų „Г“, žymi gomurinį garsą tarp „Г“ ir „Х“, kaip žodžiuose „говорити“ arba „гора“. „Ґ“ raidė yra skardus garsas.

Originalių ukrainietiškų žodžių su raide „Ґ“ beveik nėra, tik onomatopijos (pvz., „Ґaвa“ – varna) ir skoliniai („ґанок“ – prieangis). Raidė taip pat vartojama perrašant svetimus vardus su garsu G: Ґете, Вінніпеґ. Tačiau pagal dabartines rašybos taisykles naudoti „Ґ“ yra neprivaloma ir ji gali būti pakeista į įprastą „Г“ raidę. Šis unikalus simbolis ukrainiečių abėcėlėje atsirado tik 1990 m.

Dažniausia ukrainiečių abėcėlės raidė yra „П“

Šia raide prasideda didžiausias žodžių skaičius. Yra net ištisų istorijų, susidedančių iš žodžių, prasidedančių tik raide „П“ – Приїздіть, пане Павле, – писав поважний правитель повіту Полікарп. Pasakojimą pradedantis sakinys reiškia „Ateik aplankyti mus, pone Pavelai“, – rašė gerbiamas Polikarpio apskrities valdovas.

 „Ф“

Ženklas „Ф“ yra mažiausiai naudojama ukrainiečių abėcėlės raidė. Daugeliu atvejų žodžiai, prasidedantys šia raide, yra skoliniai iš kitų kalbų.

Ukrainiečiams patinka mažybiniai žodeliai

Ukrainiečių kalba yra labai turtinga mažybinėmis formomis – taip jie paverčia žodžius švelnesniais. Visi asmenvardžiai, šalia vardo trumpinio, taip pat turi ir mažybines formas.

Stebėtina, kad net tokie nemalonūs žodžiai, kaip „priešai“, turi savo mažybines formas. Šiuo atveju – вороженьки. Šis žodis yra net Ukrainos nacionaliniame himne Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці (Mūsų priešai išnyks kaip rasa saulėje).

Galite pasakyti tai ir kitaip

Yra teigiama, kad ukrainiečių kalba turi daugiau nei 5 milijonus sinonimų.

Anot leidinio „Trumpas ukrainiečių kalbos sinonimų žodynas“ žodis „бити“ (mušti, mušti, mušti) turi daugiausia sinonimų – iš viso 45.

Galite išmokti juos visus – бити, періщити, парити, шпарити, сікти, стьобати, хльостати, хвоїти, хворостити, маніжити, хвиськати, чесати, чустрити, чухрати, кулачити, стусувати, дубасити , духопелити, бухати, бухкотіти, гатити, гамселити, гателити, гилити, гніздити, голомшити, гріти, жарити, клепати, колошматити, кресати, лупити, лупцювати, локшити, лущити, молотити.

Suržykas – pidžinas, susidaręs iš rusų ir ukrainiečių kalbų

Suržykas (суржик) nurodo nenorminę ukrainiečių kalbą su rusų kalbos elementais. Nuo ukrainiečių kalbos skiriasi tik leksika, tačiau fonetika ir gramatikos taisyklės išlieka nepakitę. Suržykas suformavo kaimo gyventojai susimaišydami ukrainiečių tarmes su rusų šnekamąja kalba.

Suržyką dabar vartoja maždaug penktadalis Ukrainos gyventojų, Kijevo tarptautinio sociologijos instituto duomenimis, šia kalba bendrauja apie 18 % visų Ukrainos gyventojų. Daugiausia prie Rusijos sienos (šiaurės rytų šalies dalyje), bei kaimyniniuose regionuose, kurie jau priklauso Rusijai (Voronežas ir Belgorodas), tačiau čia jis jau siek tiek kitoks. Šių vietovių gyventojai teigia, kad jie kalba ukrainiečių kalba, nors iš tikrųjų ji skiriasi nuo valstybinės ukrainiečių kalbos.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama ukrainiečių kalba:

transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į ukrainiečių kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Kalbų kombinacijos:

lietuvių-ukrainiečių, ukrainiečių-ukrainiečių, rusų-ukrainiečių, ukrainiečių-rusų, estų-ukrainiečių, ukrainiečių-estų, anglų-ukrainiečių, ukrainiečių-anglų, vokiečių-ukrainiečių, ukrainiečių-vokiečių, prancūzų-ukrainiečių, ukrainiečių-prancūzų, latvių-ukrainiečių, ukrainiečių-latvių, ukrainiečių-ukrainiečių, ukrainiečių-ukrainiečių, lenkų-ukrainiečių, ukrainiečių-lenkų, baltarusių-ukrainiečių, ukrainiečių-baltarusių, italų-ukrainiečių, ukrainiečių-italų, graikų-ukrainiečių, ukrainiečių-graikų, norvegų-ukrainiečių, ukrainiečių-norvegų, švedų-ukrainiečių, ukrainiečių-švedų, suomių-ukrainiečių, ukrainiečių-suomių, čekų-ukrainiečių, ukrainiečių-čekų, danų-ukrainiečių, ukrainiečių-danų, olandų-ukrainiečių, ukrainiečių-olandų, portugalų-ukrainiečių, ukrainiečių-portugalų, bulgarų-ukrainiečių, ukrainiečių-bulgarų ir kt.

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

3122