FAKTAI APIE SLOVAKŲ KALBĄ

Slovakų kalba priklauso vakarų slavų kalbų šakai (kartu su lenkų, čekų ir sorbų kalbomis), kuri yra indoeuropiečių kalbų šeimos dalis. Ja kalba maždaug 7 milijonai žmonių. Slovakų kalba yra oficiali kalba Slovakijoje ir Voivodinoje, ji taip pat yra viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų. Tačiau slovakų kalba nėra visur tokia pati, ji yra išskiriama į tris tarmes: rytų slovakų, centrinės slovakų ir vakarų slovakų kalbos – visos jos yra labai skirtingos.

Slovakų kalbos istorija

Slovakų istorija yra padalinta į du laikotarpius, iš kurių pirmasis buvo prieš literatūrinis laikotarpis, trunkantis iki 1000 AD, kai buvo įkurta Didžioji Moravija. Krikščionybės laikotarpiu tai buvo vieta, kurioje šventieji broliai Kirilas ir Metodijus, vykdė švietėjišką veiklą vartodami senąją bažnytinę slavų kalbą. Antrasis laikotarpis prasidėjo XVII amžiuje, pasirodžius pirmiesiems darbams, kodifikuojantiems slovakų kalbą, – „Grammatica Slavica“ (1790) gramatikos vadovėlis ir „Etymologia Vocum Slavicarum“ (slavų žodžių etimologija) (1791). 1843 m. buvo sudarytas susitarimas dėl slovakų kalbos kodifikavimo tęsimo, tam vadovavo Ľudovít Štúr, kuris tuomet pasirinko centrinę tarmę kaip pagrindą, manydamas, kad tai gryniausia slovakų kalbos forma.

Įdomybės

Slovakai turi abėcėlę, kurioje yra net 46 rašmenys.

Slovakų kalboje, kaip ir kitose slavų kalbose, yra trys giminės: vyriškoji, moteriškoji ir bevardė.

Slovakų kalboje yra daug skolinių. Slovakų kalbos žinovas M. Smirnovas aptiko skolinių iš 30 kalbų. Daugiausia skolinamasi iš lotynų, vokiečių, vengrų, kitų slavų kalbų.

Ignacas Baiza (svk. Jozef Ignác Bajza, 1755–1836) išleido pirmąjį švietėjišką slovakų romaną „Jaunuolio Renė nuotykiai ir išbandymai“ (svk. René mlád’enca prihodi a skusenost’i, 1783–1785), parašytą slovakų šnekamąja kalba.

Slovakų kalba kartais vadinama „slavų esperanto kalba“, nes ji laikoma suprantamiausia kalba kitų slavų kalbų kalbėtojams.

Kaip ir čekų, slovakų kalba skiriasi nuo daugelio kitų slavų kalbų tuo, kad kirtis paprastai dedamas ant pirmojo žodžio skiemens.

Slovakų kalbos vertėjai

„Skrivanek“ profesionaliai verčia tekstus iš/į slovakų kalbą. Mes bendradarbiaujame su patyrusiais vertėjais, kurie specializuojasi įvairiose srityse. Galime pasiūlyti tiek standartinius, tiek notaro patvirtintus vertimus. Mūsų vertimai skirti visų sektorių įmonėms (įskaitant specializuotus sektorius: pramonės, technikos, medicinos, teisinius ir daugelį kitų). Verčiame sutartis, įmonės dokumentus, katalogus, reklaminius šūkius, ataskaitas, verslo korespondenciją, aktus, įgaliojimus ir kitą medžiagą. Mūsų slovakų kalbos vertėjai pasirūpins ne tik teisingu vertimu, bet ir tinkamu jo stiliumi ir pritaikymu kultūriniam kontekstui tiek pačios kalbos, tiek šalies atžvilgiu.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama slovakų kalba:

Transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į slovakų kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

3122