FAKTAI APIE BULGARŲ KALBĄ

Bulgarų kalba – indoeuropiečių kalbų šeimos kalba, priklausanti slavų grupės pietų slavų pogrupiui.

Pasaulyje yra apie 9 milijonai kalbančiųjų bulgariškai. Tai yra oficiali Bulgarijos kalba, kuria taip pat kalbama ir Makedonijoje, Albanijoje, Graikijoje, Izraelyje, Argentinoje, Moldovoje, Kanadoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Tai viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų.

Bulgarų kalbos istorija gali būti dalinama į laikotarpius: priešistorinis kalbos laikotarpis (nuo slavų invazijos Balkanuose iki IX a.); senosios bulgarų kalbos laikotarpis (IX–XI a.); viduramžių bulgarų kalbos laikotarpis (XII-XV a.) bei šiuolaikinės bulgarų kalbos laikotarpis (nuo XVI a.). Iš kitų slavų kalbų ši kalba pradėjo išsiskirti Bulgarijai patekus į Osmanų Imperijos sudėtį.

Bulgarų kalboje mažai linksnių. Daiktavardžiai turi giminę (vyriškoji, moteriškoji ir bevardė) bei skaičių (vienaskaita ir daugiskaita). Vartojami artikeliai. Veiksmažodžių sistema labai sudėtinga. Jie – asmenuojami, turi vienaskaitą ir daugiskaitą, kartais – giminę. Veiksmažodžiai skirstomi pagal užbaigtą ir neužbaigtą veiksmą. Jie turi net devynis laikus, nuosakas, modalines ir beasmenes veiksmažodines formas. Žodžių tvarka sakinyje gana laisva. Abėcėlę, kuri vadinama kirilica, sudaro 30 raidžių.

Įdomybės

Ilgiausias žodis

Непротивоконституцион­ствувателствувайте (nesipriešinkite konstitucijai).

Pirmieji manuskriptai slavų kalba

Pirmieji užrašai bulgarų kalba atsirado senosios bulgarų kalbos laikotarpiu.

Pirmoji rašytinė slavų kalba

Bulgarų kalba yra pirmoji rašytinė slavų kalba. Buvo rašoma glagolica, kuri vėliau pakeista kirilica.

Kirilas ir Metodijus

Slaviškosios abėcėlės autoriais laikomi stačiatikių šventieji broliai Kirilas ir Metodijus.

Santykis su bažnytine slavų kalba

Bulgarų kalba panaši į bažnytinę ir archajišką slavų kalbą.

Tiurkų kalbos poveikis

Dėl istorinių aplinkybių šioje kalboje yra nemažai tiurkiškų žodžių.

Neįprasta kūno kalba

Turėdami omenyje „taip“ bulgarai purto galvą į šalis, o norėdami pasakyti „ne“ linksi.

Vertimų sritys, kuriose dažniausiai vartojama bulgarų kalba:

transporto priemonių inžinerija, teisė, energetika, finansai, bankininkystė, draudimas, informacinės technologijos, medicina, farmacija, klinikiniai tyrimai, statyba, nekilnojamasis turtas, žemės ūkio technika, miškininkystė, logistika, telekomunikacijos, pramonė, gamyba, turizmas, reklama ir rinkodara, kosmetika ir grožio industrija ir kt.

Kalbinės paslaugos, kuriose naudojami vertimai iš/į bulgarų kalbą:

specializuoti ir bendrojo pobūdžio vertimai, skubūs vertimai, vertimai raštu, dokumentų vertimai ir tvirtinimas, interneto svetainių, vaizdo ir garso medžiagos, programinės įrangos vertimas ir lokalizacija, vertimas su redagavimu arba korektūra, leidybai skirtos versijos peržiūra, tekstų pritaikymas ir kūrybinių tekstų rengimas, maketavimo paslaugos, vertimai žodžiu, kalbų kursai ir kt.

Norite ištestuoti šios kalbos mokėjimo lygį su Focus įrankiu?

 

Susisiekite su mumis

Reikia vertimo? Ieškote kalbos sprendimo ar reikia konsultacijos?

 

Mes paruošime Jums pasiūlymą ir suteiksime patarimų.

 

Susisiekite su mumis

Norite išmokti šią kalbą? Mes pasiūlysime sprendimą, atitinkantį Jūsų poreikius.

 

Susisiekite su mumis

Kalbų kombinacijos:

lietuvių-bulgarų, bulgarų-lietuvių, rusų-bulgarų, bulgarų-rusų, estų-bulgarų, bulgarų-estų, anglų-bulgarų, bulgarų-anglų, vokiečių-bulgarų, bulgarų-vokiečių, prancūzų-bulgarų, bulgarų-prancūzų, latvių-bulgarų, bulgarų-latvių, ukrainiečių-bulgarų, bulgarų-ukrainiečių, lenkų-bulgarų, bulgarų-lenkų, baltarusių-bulgarų, bulgarų-baltarusių, ispanų-bulgarų, bulgarų-ispanų, italų-bulgarų, bulgarų-italų, norvegų-bulgarų, bulgarų-norvegų, švedų-bulgarų, bulgarų-švedų, suomių-bulgarų, bulgarų-suomių, danų-bulgarų, bulgarų-danų, graikų-bulgarų, bulgarų-graikų, olandų-bulgarų, bulgarų-olandų, portugalų-bulgarų, bulgarų-portugalų, čekų-bulgarų, bulgarų-čekų ir kt.

Mes žinome, kodėl mūsų klientai renkasi mus!

Patikimumas, greitis ir paslaugų kokybė

Su „Skrivanek vertimų biuru“ bendradarbiaujame jau kelis metus. Laiko patikrintas bendravimas mus įtikino, kad jie yra pasitikėjimo verti verslo partneriai. Skrivanek vertėjai išsiskiria lankstumu ir gebėjimu suprasti mūsų lūkesčius operatyvumo ir darbų kokybės klausimais. Mus maloniai nustebino jų noras tobulėti bei grįžtamojo ryšio poreikis suteiktų paslaugų prasme. Rekomenduojame „Skrivanek“ vertėjus kaip aukštos kompetencijos specialistus ir patikimus verslo partnerius.

Advokatų profesinė bendrija FORT

Su UAB „Skrivanek vertimų biuras“ dirbu nuo 2015 m. Tai vienas pastovių mūsų įmonės paslaugų tiekėjų. Vertiname ilgalaikius santykius, todėl vertimams dažniausiai renkamės „Skrivanek“. Kreipiamės ir dėl didesnės apimties dokumentų ir dėl trumpesnių reklaminių ar specializuotų tekstų vertimo. Vertiname galimybę pateikti medžiagą įvairiais formatais – ar tai būtų nuoroda į svetainę ar skenuotas dokumentas. Taip pat „Skrivanek“ tiksliai laikosi užduočių atlikimo terminų ir dažnai atlieka darbus net ankščiau. Tobulėjame kartu, teikdami atgalinį ryšį, taip mūsų partneris gali tiksliau prisitaikyti prie UAB „Veika“ poreikių.

UAB „Veika“

Žavi jūsų betarpiškas bendravimas, atsakomybės jausmas bei profesionalios vertimo paslaugos. Milžiniškame darbų sraute visada galime būti tikri, jog nepaliksite mūsų bėdoje bei laiku atliksite sutartus darbus.

UAB „Husqvarna Lietuva“

Su jumis bendradarbiaujame, nes esate operatyvūs, visada greitai reaguojate ir jaučiame, kad stengiatės dėl mūsų.

UAB „Rehau“

Su Jūsų įmone bendradarbiaujame todėl, kad visada gauname vertimus laiku, visada galime kreiptis ir visada gauname malonius ir geranoriškus atsakymus į mums rūpimus klausimus. Smagu bendradarbiauti su Jūsų įmone ir tikimės, kad šis bendradarbiavimas niekada nenutruks.

UAB „Terra animalis“

959