Olandai yra atkaklūs prekybininkai ir ištikimi partneriai. Tačiau nesitikėkite, kad būsite pakviesti pietų

Ar verslo partneriai iš Nyderlandų pakviestų pietų? | Skrivanek

Olandų kalbaNyderlandų Karalystės rinka labai reikli ir konkurencinga. Jeigu nuspręsite į ją įsitraukti, turėkite omenyje, kad Nyderlandų verslininkai linkę derėtis. Jie atkaklūs, ryžtingi ir derybų metu stengiasi laimėti kaip įmanoma daugiau privalumų sau. Net smulkmenos čia gali turėti lemiamą reikšmę.

Dėl artimų santykių, palankių verslo kūrimo sąlygų ir glaudžių ryšių su kitų šalių rinkomis Nyderlandai yra patraukli šalis eksportui.

Olandai yra labai įgudę verslininkai ir ryžtingi derybininkai. Jie nemėgsta nukrypti nuo savo siekiamų tikslų. Todėl, patekus į jų rinką, labai naudinga žinoti apie jų derybų būdus. Šalies visuomenė yra labai organizuota ir telkia dėmesį į socialinę atsakomybę ir sunkų darbą.

Verslininkai kūnu ir siela

Prekyba šalyje turi ilgametes tradicijas, todėl nenuostabu, kad olandams netrūksta verslo dvasios. Jie tolerantiški partneriai, kurie turi stiprią komandinę dvasią ir vertina gezelligheid (draugišką bendrumą). Jie užaugo tikėdami, kad kiekvienas gali turėti savo nuomonę, kuri, sujungta su puikiu išsilavinimu ir logišku mąstymo būdu, daro juos puikiais derybininkais ir stipriais priešininkais.

Kaip įgudę verslininkai, jie linkę iš anksto aiškiai suplanuoti, ko jie nori pasiekti derybų metu. Jie itin nemėgsta daryti nuolaidų, imasi to tik derybų pabaigoje. Jiems būdingi tvirtumas, atkaklumas ir ryžtas. Olandai dažnai kelia partneriams spaudimą ir mėgina pakreipti situaciją savo naudai. Todėl palenkti juos į savo pusę išties nėra lengva. Vis dėlto, jeigu jau pavyko sukurti gerus ryšius ir bendradarbiavimą, galite tikėtis ištikimų ir draugiškų santykių.

Olandai tikisi, kad verslo partneriai bus puikiai pasiruošę aptarti pokalbio aktualumą, pasižymės savo verslo srities išmanymu ir pateiks medžiagą, t. y. programas, nuotraukų galerijas ir detalius kainoraščius. Po derybų jie dažnai glaustai apibendrina aptartas temas ir klausimus, išsiunčia apibendrinimą partneriams ir laukia atsakymo, ar jų požiūris toks pats. Jiems labai svarbu turėti patvirtinimą, kad abi derybų šalys teisingai suprato ir pritarė visiems susitarimams. Taip jie gali drąsiai laikytis savo žodžio ir gerbti tik žodžiu patvirtintus susitarimus.

Svarbiausia – pirmas įspūdis

Įprastai didelis dėmesys skiriamas etiketui. Reikalaujama, kad ne tik siūlomi produktai ar paslaugos, bet ir pačių verslininkų elgesys derybų metu būtų preciziškas. Kaip ir skandinavai, olandai vertina stilių ir paprastumą. Jeigu turite gražias vizitines korteles, nedvejokite įteikti jų iš karto po to, kai prisistatysite. Nurodyti pareigas ant vizinių kortelių čia labiau įprasta negu anglakalbėse šalyse, bet nenutiks nieko blogo, jeigu jų neįtrauksite.

Čia įprasta prisistatyti pirmiausia pasakant savo pavardę. Jeigu tarp individualių verslo partnerių nėra didelio amžiaus skirtumo, kiekvienas gali kreiptis į kitą vardu. Derybas reikėtų pradėti trumpu įprastu pokalbiu ir tik tada eiti prie pagrindinių klausimų.

Labiausiai bus vertinamos tikslios ir greitos derybos. Jeigu deratės su mažesnių įmonių atstovais, kur formalumas nėra laikomas tokiu svarbiu, visgi nerekomenduojama pernelyg daug gestikuliuoti ar būti familiariems. Diskusijų metu išlaikykite bent pusės metro privačią erdvę ir užtikrinkite, kad išlaikote tinkamą akių kontaktą. Olandams labai svarbi privati erdvė, todėl nesistebėkite, jeigu kėdės aplink stalą bus išdėstytos gana toli viena nuo kitos.

Susitikimus reikia tinkamai suplanuoti iš anksto. Svarbu atkreipti dėmesį į punktualumą, nes vėlavimas vos keletą minučių gali sukelti problemų – olandai yra labai tikslūs ir dažnai atvyksta anksčiau. Geriausias laikas verslo susitikimui yra apie 10 val. ryto ar ankstyvą popietę. Nors oficiali kalba yra olandų, beveik niekam nekils sunkumų kalbėti angliškai. Olandai gerai moka užsienio kalbas, todėl dažnai taip pat galėsite susikalbėti vokiečių ar prancūzų kalbomis.

Kukli prabanga

Olandai – turtinga tauta, tačiau to neparodo, jie mėgsta taupyti ir kaupti. Todėl čia nėra įprasta verslo partneriams teikti dovanų. Visgi jokia moteris neįsižeis, gavusi gėlių. Kai kas kitką, ką vertina olandai – tai būti pakviesti į jūsų šalį. Jie mėgsta keliauti, tad šis pasiūlymas gali tapti  patrauklus.

Prabangos jie pernelyg neparodo ir aprangos stiliuje. Olandai nereikalauja formalaus aprangos stiliaus, pakanka elegantiško, skoningo, tarpusavyje derančio stiliaus. Priklausomai nuo srities, susitikimuose gali pakakti ir kokybiškų džinsų. Dažniausiai nereikalaujama jokio aprangos kodo, net tada, kai asmuo pakviečiamas į kitokį negu verslo susitikimą.

Olandai neteikia daug dėmesio valgymui. Pietums jie įprastai valgo ką nors šalto ir dažniausiai vakarieniauja su šeima, todėl verslo partnerius kviečia į draugiškus susitikimus, kur gurkšnoja kavą ar arbatą. Iš dalies taip daroma dėl taupymo. Todėl čia taip pat įprasta kiekvienam susimokėti savo sąskaitą. Arbatpinigių palikti nereikia, nes daugumoje restoranų jie yra įskaičiuoti į kainą.

Žodynėlis

Labas rytas / Labas vakaras – Goedemorgen / Goedenavond
Kaip sekasi? – Alles goed? / Hoe maakt u het?
Mano vardas yra… – Mijn naam is …
Aš dirbu … – Ik werk voor …
Esu verslo kelionėje – Ik ben hier op zakenreis
Malonu su jumis susipažinti – Aangenaam kennis te maken
Atsiprašau – Het spijt me
Ačiū – Bedankt
Viso gero – Dag
Geros dienos – Fijne dag verder
Vieną kavos, prašyčiau – Een koffie alstublieft
Kiek tai kainuoja? – Hoeveel kost het?