Auditas – kas tai?
Auditas – tai nepriklausomas organizacijos, sistemos, produkto ar projekto įvertinimas, kuriuo siekiama juos tobulinti. Tikrinama, ar objektas atitinka konkrečius standartus, organizacijos vidaus taisykles, teisinius reglamentus ir priimtus modelius. Auditai gali būti vidiniai arba išoriniai.
Vidaus auditas
Tai patariamoji ir tikrinamoji veikla, kuria siekiama pagerinti organizacijos operatyvinę veiklą. Jos užduotis – padėti pasiekti užsibrėžtus tikslus; daugiausia dėmesio skiriama procesų, susijusių su rizikos valdymu, kontrole ir subjektų valdymu, gerinimui. Vidaus auditas intensyviai vystėsi nuo XX amžiaus pirmosios pusės. 1941 m. buvo įkurtas tarptautinis Vidaus auditorių institutas, jungiantis juo užsiimančius specialistus.
Išorinis auditas
Šį auditą atlieka nepriklausomi auditoriai – su tam tikra organizacija nesusiję asmenys. Yra du išorinių auditų tipai: antrosios šalies auditas (pvz., kai įmonė analizuoja savo tiekėjus) ir trečiosios šalies auditas (pvz., sertifikuojantis). Tokio tipo analizė padeda kurti reputaciją ir sustiprinti įmonės poziciją.
Audito rūšys
Yra daugybė auditų tipų, pritaikytų verslo, kuriuo užsiima audituojamos organizacijos, tipui. Kiekvienas iš jų reikalauja prieigos prie skirtingų duomenų, yra vykdomas kiek kitaip ir naudojant atitinkamas priemones. Juos sieja pagrindinis tikslas – nurodyti pokyčius, būtinus padalinio rezultatams pagerinti.
Kalbos auditas (kalbos lygio nustatymas)
Užsienio kalbomis bendraujančios komandos yra neįkainojamos tarptautinėms kompanijoms: jos mažina išlaidas, palengvina santykius su užsienio partneriais ir teigiamai veikia verslo derybas. Kalbos lygio nustatymas padeda nustatyti darbuotojų ar kandidatų, pretenduojančių į tam tikras pareigas įmonėje, kalbos žinias. Juo vertinamos žodyno ir gramatinių struktūrų žinios bei keturi pagrindiniai įgūdžiai: klausymas, skaitymas, rašymas ir kalbėjimas.
BEKM (ang. CEFR) skalė
Paprastai Bendrieji Europos kalbų metmenys, BEKM, naudojami kaip atspirties taškas atliekant kalbos auditą. Tai padeda nustatyti tam tikros kalbos žinių laipsnį naudojant šešis lygius:
A1 – pradedantysis / pradinis,
A2 – pradinis / iki vidutinio,
B1 – žemesnis vidutinis,
B2 – aukštesnis vidutinis,
C1 – pažengęs,
C2 – įgudęs / profesionalus.
Tam tikras lygis apibrėžia gebėjimus, kuriais turi pasižymėti užsienio kalbų besimokantis asmuo. Mažiausiam, A1, tai pvz. reikia suprasti ir taikyti pagrindines frazes, susijusias su kasdieniu gyvenimu, pristatyti save ir kitus, ir palaikyti paprastą pokalbį. Norint kalbėti apie aukščiausio įgudimo lygio (C2) pasiekimą, reikia suprasti praktiškai visus pranešimus (tiek girdimus, tiek skaitomus), mokėti apibendrinti informaciją ir reikšti mintis sklandžiai, spontaniškai ir tiksliai.
Europos Taryba taip pat nustatė apytikslį mokymosi laiką, kurio reikia tam tikram lygiui pasiekti. Norint gauti A1, A2 ir B1, kiekvienam etapui reikia apie 120 akademinių valandų; B2, C1 ir C2 medžiagos įsisavinimas iš eilės trunka apie 240 akademinių valandų (t. y. iš viso 720 akademinių valandų). Žinoma, čia kalbame apie aukštą aproksimaciją, kiekvienas studentas yra unikalus ir mokymasis turi būti pritaikytas jo poreikiams.
Audito atlikimas
Kalbos lygio nustatymas gali būti atliekamas tiek tradiciniu būdu (per kontaktiniu būdu vykstantį testavimą raštu ir pokalbį), tiek naudojant atitinkamą programinę įrangą, tokią kaip Focus Audit Tool – viena geriausių platformų rinkoje. Ši užsienio kalbų testavimo platforma leidžia visapusiškai patikrinti kalbos žinias visiškai nuotoliniu būdu, (daugiau kaip 30 kalbų – anglų kalbos lygio nustatymas, rusų kalbos lygio nustatymas, vokiečių kalbos lygio nustatymas bei daugelis kitų kalbų). Dėl to sutaupome ir savo, ir testuojamų asmenų laiką. Rezultatai prieinami iš karto po egzamino arba ne vėliau kaip po 48 valandų. Be to, auditą galima pritaikyti prie mūsų poreikių; į pasiūlymą įeina:
-
Atrankos auditas – idealiai tinka kandidatų į darbą kalbinių įgūdžių patikrinimui. Toks testas tikrina žodyną, gramatiką, rašymą ir kalbėjimą.
-
Pilnasis auditas – labiausiai pažengęs testavimas; nuodugniai patikrina visus kalbos įgūdžius.
-
Sutrumpintas auditas – dažniausiai naudojamas pirminiam tam tikros kalbos mokėjimo patikrinimui. Tikrina gramatiką, žodyną ir skaitymą.
-
Rašymas ir kalbėjimas – tikrinamas gebėjimas praktiškai vartoti užsienio kalbą.
-
Sutrumpintas + rašymas arba kalbėjimas – telkiamasi į bendravimo būdą, kuris yra svarbiausias užimant tam tikras pareigas.
Žinių auditas
Žinių analizė ir įvertinimas įmonėje jų naudingumo požiūriu vadinamas žinių auditu. Jis atliekamas siekiant padidinti galimybę įgyti konkurencinį pranašumą. Atsižvelgiama ne tik į paprastas žinias, bet ir į gilesnes žinias, gautas iš tam tikrą įmonę kuriančių žmonių patirties.
Rinkodaros auditas
Šiais laikais įmonei patekti į rinką ir klestėti be tinkamų rinkodaros pastangų beveik neįmanoma. Jų optimizavimas sprendžiamas atliekant rinkodaros auditą. Jis, be kita ko, analizuoja įmonės aplinką (pvz., jos gavėjus ir konkurenciją), jos stipriąsias puses ir trūkumus (SSGG analizė) ir priimtą reklamos strategiją. Tyrimo metu pasiūlytos priemonės gali ženkliai padidinti klientų skaičių, o kartu ir pelną.
Kokybės auditas
Kokybės auditas leidžia nustatyti, ar įmonėje vykstantys procesai atitinka įdiegtus kokybės standartus (pvz., ISO standartus). Jei reikia, taip pat nurodomos sritys, kurias reikia tobulinti arba imtis taisomųjų veiksmų.
Finansinis auditas
Finansinis auditas yra susijęs su finansinių ataskaitų patikrinimu. Jo tikslas – išsiaiškinti, ar jis atspindi tikrąją materialinę organizacijos padėtį. Be to, analizuojama dokumentų atitiktis apskaitos principams ir reglamentams. Įstaigos, kurios teisiškai privalo atlikti auditą, yra, inter alia, bankai, draudimo bendrovės, kredito unijos ir akcinės bendrovės.
Mokesčių auditas
Šio tipo auditas atliekamas siekiant parodyti, ar mokesčių mokėtojas atsiskaito pagal galiojančius įstatymus. Jo metu analizuojama pirminė dokumentacija (įskaitant sąskaitas faktūras, komercines sutartis ar mokesčių ataskaitas) ir mokesčių mokėtojo atliekamos procedūros. Aptikti neatitikimai, kurie nurodomi atlikus tyrimą, leidžia išvengti fiskalinės ir mokestinės prievolės bei įdiegti priemones, padėsiančias jų išvengti ateityje.
Kas atlieka kalbos auditą?
Kalbos auditą atlieka specialistai, puikiai mokantys tam tikrą kalbą, dažnai gimtąją (arba artimą jai). Be to, jie žino kiekvieno pažangos lygio kriterijus ir pasižymi gebėjimu mąstyti analitiškai. Daugelis jų įgijo profesinės patirties laikydami oficialius testus, kad patikrintų tam tikros kalbos lygį (pvz., DELE ispanų kalbai, DELF prancūzų kalbai arba IELTS anglų kalbai).
Būtent tokie žmonės, auditoriai, besispecializuojantys užsienio kalbų mokyme, sukūrė Focus Audit Tool. 28 metų Skrivanek patirtis rinkoje leido sukurti įrankį, kuris dėl intuityviosios platformos optimizavo kalbinių gebėjimų tikrinimo procesą ir žymiai sutrumpino testavimo ataskaitos pateikimo terminą