Kalbos įgūdžių įvertinimas

Į ką atsižvelgti vertinant kalbinius įgūdžius? | Skrivanek

Kai sakome, kad užsienio kalba bendraujame laisvai, mes įprastai turime omenyje aukšto lygio kalbinius įgūdžius – kalbėjimą, skaitymą, rašymą, žodyną ir kalbos vartojimą. Tačiau kiekvienas žmogus turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses, ir nors jis gali puikiai rašyti, tai dar nereiškia, kad gali laisvai kalbėti. Vertindami užsienio kalbos įgūdžius, turėtume atsižvelgti į kiekvieną aspektą konkrečiu atveju. Kodėl? Apžvelkime tai išsamiau.

 

Užsienio kalbos mokėjimas – didelis privalumas

Kalbos mokėjimas yra labai svarbus šių dienų įgūdis. Įmonėse, aptarnaujančiose klientus iš skirtingų šalių, vis dažniau užsienio tai tampa ne tik papildoma kompetencija, bet ir viena iš svarbiausių kandidato savybių. Todėl kalbų mokykla išlieka populiari tarp įvairaus amžiaus žmonių, norinčių patobulinti jau turimas žinias ir įgauti naujų.

 

Kalba reikalauja daugybės įgūdžių

Gebėjimas vartoti užsienio kalbą įvairiuose kontekstuose reikalauja daug skirtingų įgūdžių. Taigi, jei mums reikia patikrinti kalbos mokėjimo lygį tam tikroje darbovietėje ar universitete, būtina atlikti tikslų, visus pagrindinius kalbinius įgūdžius apimantį testavimą.

Darant prielaidą, kad vieno įgūdžio lygis bus pagrįstas kito įgūdžio pagrindu, galima prieiti prie klaidingos išvados, pvz.: negalima teigti, kad asmuo užsienio kalba bendrauja laisvai, remiantis klausymo testo rezultatais. Jei norime įvertinti kalbėjimo įgūdžius, turime ir išgirsti, kaip asmuo kalba.

2001 m. Bendra Europos kalbų metmenų sistema (CEFR) išplėtė gebėjimo vartoti užsienio kalbą kaip komunikacijos formą apibrėžimą. Kalbėjimas buvo padalytas į du atskirus įgūdžius: kalbėjimą ir bendravimą. Dažnai pamirštame, kuo jie skiriasi. Kalbų mokykla suteikia galimybę lavinti tiek vieną, tiek kitą. Dėl šios priežasties pasiekiami itin geri rezultatai.

Kalbėjimas reiškia gebėjimą bendrauti monologo forma. Bendravimo atveju vertiname žmogų ir kaip kalbėtoją, ir kaip klausytoją – ar jis sugeba sklandžiai palaikyti dialogą. Taigi, jei norime patikrinti kalbėjimo įgūdžius, turime sutelkti dėmesį į tai, kaip gerai asmuo kalba ir bendrauja su savo pašnekovu.

 

Pokalbio neužtenka

Norėdami patikėti darbuotojui užduotį, kurią atliekant privaloma mokėti užsienio kalbą, negalime apsiriboti tik trumpu pokalbiu.

Darbdaviai turi žinoti savo darbuotojų žinių ir mokėjimo jas pritaikyti lygį. Nepaprastai svarbu išsiaiškinti kalbėjimo, skaitymo, rašymo, žodyno ir kalbos vartojimo įgūdžius. Nepaisant kurio nors vieno iš jų, gali kilti nemalonių nesusipratimų bendraujant su klientais ar verslo partneriais, tai gali sukelti net finansinių nuostolių.

 

Nepakanka ir testo raštu

Daugybė darbdavių reikalauja, kad kandidatas užsienio kalbą vartotų ir oficialiose, ir neoficialiose situacijose, pavyzdžiui, rengdamas pristatymus, dalyvaudamas diskusijose, rašydamas ataskaitas, el. laiškus ar tiesiog kalbėdamas. Komanda, kuri negeba vartoti užsienio kalbos kasdieniam bendravimui, žymiai apriboja įmonės augimo galimybes.

Testas raštu gali parodyti, ar asmuo supranta vieną konkretaus žodžio reikšmę, bet nebūtinai atskleis, ar kalbos vartotojas gali pritaikyti šį žodį ir suprasti jo reikšmę kituose kontekstuose.

 

„Focus“ kalbos testavimo sistema – efektyviam įgūdžių vertinimui

Siekdama patenkinti įmonių, taip pat švietimo ir mokymo organizacijų poreikius, susijusius su užsienio kalbos įgūdžių tikrinimu, „Skrivanek“ kalbų mokykla sukūrė modernią interneto platformą – „Focus“ testavimo sistemą. Naudodamiesi ja, per 48 valandas iš auditą atlikusio specialisto gausite objektyvią ir patikimą ataskaitą. Joje bus pateiktas objektyvus tam tikrų kalbos įgūdžių įvertinimas, atitinkantis CEFR skalę (A1–C1) ir rekomendacijos dėl tolesnio žinių tobulinimo. Mūsų testavimo sistema leidžia patikrinti visus penkis kalbos vartojimo įgūdžius:

  • skaitymą;
  • rašymą;
  • kalbėjimą;
  • žodyno žinias;
  • gramatiką.

Akivaizdu, kad kai kurioms organizacijoms nereikia išsamiai vertinti visų kandidato ar darbuotojo kalbinių įgūdžių. Tokiu atveju „Focus“ testavimo sistema galima patikrinti tik norimus iš jų. Šis sprendimas leidžia sutelkti dėmesį į vieną ar kelis kalbos įgūdžius, kurių konkrečiai reikia tam tikroje darbovietėje.

Maloniai kviečiame susisiekti su mumis – patikrinkite savo darbuotojų ir kandidatų užsienio kalbų vartojimo lygį dar paprasčiau.