Vartojimo prekių rinkos Afrikos valstybėse sparčiai plečiasi dėl daugelio veiksnių: gyventojų skaičiaus augimo ir urbanizacijos, viduriniosios klasės iškilimo ir skurdo mažėjimo, jauno gyventojų amžiaus, milžiniškų gamtinių išteklių ir užsienio investicijų, geresnės verslo bei prekybos aplinkos ir išplėtoto technologijų naudojimo. Eksportuotojams į Afriką tai puikios žinios, tačiau išlieka sunkumų dėl susiskaldžiusios rinkos, pigios vietinės konkurencijos, trūkumų turinčių platinimo kanalų ir nekvalifikuotų darbuotojų.*
Numatoma, kad 2020 m. vartojimo išlaidos** labiausiai augs Pietų Afrikoje, Nigerijoje, Etiopijoje, Kenijoje, Ugandoje, Ganoje, Zambijoje, Angoloje ir Senegale. Tačiau susirasti naują tikslinę rinką nėra taip paprasta. Pavyzdžiui, iš minėtųjų numatomo vartojimo išlaidų augimo šalių į 2014 m. Pasaulio banko sudarytą „verslo sąlygų palankumo“ indekso sąrašo geriausiųjų dešimtuką patenka tik Gana ir Zambija (žr. žemiau). Lokalizacija Afrikoje gali būti sudėtinga, tačiau ilgainiui ji atsipirks. Nors anglų ir prancūzų kalbos yra paplitusios visame žemyne, vartojamų kalbų įvairovė plati. Tai galima pastebėti ir žemiau pateiktame „AllAfrica“ „verslo sąlygų palankumo“ sąraše.*** Šis sąrašas sudarytas remiantis Pasaulio banko atliktais tyrimais ir pagrįstas kiekvienos valstybės verslo vykdymo toje šalyje reglamentų rezultatais.
1. Mauricijus (19 vieta iš 189 pasaulio mastu)
Neturi oficialios kalbos. Šalyje kalbama prancūzų ir anglų kalbomis, gimtoji kalba – kreolų.
2. Ruanda (32 vieta)
Oficialios kalbos – prancūzų, anglų, kinjarvandos (pastaroji – labiausiai paplitusi ir vyriausybės vartojama kalba). Anglų kalba yra vartojama mokyklose. Dauguma gyventojų vartoja suahilių kalbą.
3. Pietų Afrika (41 vieta)
Vienuolika oficialių kalbų. Labiausiai paplitusios – afrikanų, zulų ir kosų kalbos. Taip pat – anglų, kuri yra vartojama prekybos ir mokslo srityse.
4. Tunisas (51 vieta)
Oficiali kalba – arabų. Kasdieniniame gyvenime taip pat vartojamas derja dialektas. Prancūzų kalba dažna spaudoje, švietimo ir verslo srityse.
5. Botsvana (56 vieta)
Oficiali kalba – anglų. Daugelis valstybės gyventojų vartoja tsvanų kalbą, taip pat – afrikanų ir tris kitas kalbas.
6. Gana (67 vieta)
Oficiali kalba – anglų, ją vartoja 90 % šalies gyventojų. 75 % taip pat kalba akanų ir tvi kalbomis. Dar vartojamos ir Nigerio–Kongo kalbos.
7. Seišelių salos (80 vieta)
Oficialios kalbos – anglų, prancūzų ir Seišelių kreolų kalba (jos pagrindas – prancūzų kalba).
8. Zambija (83 vieta)
Oficiali kalba – anglų. Valstybėje vartojamos 73 skirtingos kalbos, tačiau pagrindinė – čevų.
9. Marokas (87 vieta)
Oficialios kalbos – berberų ir arabų (su dialektais, vadinamais dari). Prancūzų kalba dažnai vartojama vyriausybinių ir tarptautinių reikalų srityje.
10. Namibija (98 vieta)
Oficiali kalba – anglų. Pusės valstybės gyventojų pirmoji kalba – ošivambų, tačiau plačiausiai suprantamos afrikanų ir kitos tautinių mažumų kalbos.
J. McShulskis
*Afrikos plėtros banko grupė, afdb.org
**„Euromonitor“ Afrikos vartojimo išlaidos, euromonitor.com
***Allafrica.com, remiantis Pasaulio banko duomenimis: http://data.worldbank.org/indicator/IC.BUS.EASE.XQ