Ieškote būdų, kaip išmokti kalbą greitai ir efektyviai? Interneto platybėse kone kasmet apžvelgiami nauji metodai, paremti inovatyviomis idėjomis: nuo naujausių technologijų atradimų iki žmonių elgsenos studijų. Ko gero, kiekvienam tinkamos vienintelės priemonės nėra, tad efektyviausias būdas – bandyti įvairias praktikas, eksperimentuoti ir nuspręsti, kas tinka būtent jums. Pristatome septynis naudingus „Skrivanek” komandos atradimus bei patarimus kiekvienam, besimokančiam naujos kalbos.
Tvirtas pamatas, arba nuo ko pradėti
Prieš pereidami prie kūrybiškų būdų, kurie gali padėti greičiau įsisavinti užsienio kalbos subtilybes, norime atkreipti dėmesį į svarbiausią mokymosi dalį – pradžią. Ši dažniausiai būna pati painiausia, kelianti nemažai klausimų, dvejonių. Mūsų rekomendacija, kylanti iš neretai užduodamų klausimų – įgykite tvirtą pagrindą specializuotoje kalbų mokykloje. Tam yra dvi neginčijamai svarbios priežastys; jas aptariame žemiau.
1. Pagrindas, kuris leis vėliau sėkmingai tobulinti kalbos žinias
Svarstant, kaip išmokti kalbą greičiau, pirmiausiai reikėtų pagalvoti apie tai, kas turi pakankamai kompetencijų suteikti pradžią, nulemsiančią sklandų tolimesnį tobulėjimo procesą. Pradėjus mokytis naujos kalbos, yra būtina suvokti kalbos sistemą ir pagrindinius dalykus:
- abėcėlės subtilybės, rašybos ir tarties niuansai,
- pagrindinės gramatikos taisyklės ir kalbos sistemos pagrindai,
- pradinio, individualiais poreikiais paremto pamokų plano sudarymas,
- stiprus, teisingas pagrindas, leidžiantis sklandžiai judėti pirmyn,
- atsakymai į absoliučiai visus kylančius klausimus.
Kur visa tai veda? Rinkoje pasirodė ne vienas kokybiškas kalbų pažinimo ir praktikavimo produktas, tačiau nė vienas jų neatsakys į individualius klausimus, neskirs laiko klaidų suvokimui, taisyklių sąryšio aiškinimams, individualiam planui.
2. Optimizuotas procesas: kokybiškai ir kuo greičiau?
Į specialistus vis dažniau kreipiamasi ir dėl optimizuoto mokymosi proceso. Juk ne visuomet saviugdai turime neribotą laiką, kartais tai reikia padaryti per pusmetį, metus, kelis. Būtina ne tik save motyvuoti, bet numatyti rezultatą, kurio galbūt reikalauja darbovietė, suplanuota svarbi kelionė svetur. Pavyzdžiui, jei norite išmokti sklandžiai valdyti anglų kalbą specifinėje darbo srityje ar patobulinti turimas žinias, patyręs lektorius padės optimizuoti procesus taip, kad per maksimaliai trumpą laiką pasiektumėte geriausią rezultatą.
Jeigu kalbos mokymosi procesą traktuojate rimtai ir įgytas žinias ketinate pradėti taikyti darbinėje aplinkoje ir asmeniniame gyvenime – kelionę per kalbų pasaulį neabejotinai verta suplanuoti su ekspertu.
7 sumanūs būdai: kaip išmokti kalbą ir įsiminti žinias?
Kaip minėjome, vieno sėkmės recepto nėra, tad reikėtų į tai pažiūrėti kitaip ir pradėti ieškoti kūrybiškų sprendimų. Tiksliau, šiuos sprendimus derinti su patikrinto veiksmingumo tradicinėmis praktikomis. Tokiu būdu „išlošite” daugiausiai žinių, atsakysite į klausimus, kas padeda save motyvuoti ir kaip susikurti individualią žinių sėmimosi discipliną.
1. Filmai
Dažnai girdime, kad vaikai netikėtai prabyla angliškai, nors artimoje aplinkoje visi bendrauja lietuviškai. Tai įrodo, kokia veiksminga kasdien mus supanti vaizdo medžiaga – serialai, filmai, filmukai. Žinoma, jau tradicija tapusio penktadienio filmo žiūrėjimas kita kalba iš pradžių, tikėtina, gali erzinti. Neskubėkite atsisakyti pagalbinių priemonių, pirmus kartus įsijunkite subtitrų vertimą gimtąja kalba. Taip nevargins nesuprasti siužeto vingiai, bet fone nuolat nejuntamai kartositės frazes. Naudą puikiai įrodo vaikai – pasąmonė tikrai užfiksuoja bent dalelytę informacijos.
2. Muzika
Klausiantiems, kaip išmokti kalbą kuo greičiau, visuomet patariame į savo kasdienę rutiną įtraukti kuo daugiau įvairių šaltinių užsienio kalba. Vienas tokių, sutinkamų kone kiekvienuose namuose – įvairių žanrų muzika. Žavitės tam tikros meno krypties kultūra, vaizdo klipais? Paieškokite užsienio atlikėjų. Pavyzdžiui, jei mokotės ispanų kalbą ir dievinate gatvės ritmus, pasidomėkite Ispanijos kūrėjais. Atsikartojantis ritmas, „užstringantys” dainos žodžiai padės praplėsti žodyną, prireikus, greitai prisiminti frazes. Dainų tekstus ar vietas, kurias išmokstate mintinai, išsiverskite į gimtąją kalbą.
3. Skaitymas
Kartais pasiūlymas skaityti knygas užsienio kalba sutinkamas skeptiškai – neva sunku susikaupti, kai didžioji dalis žodžių yra nežinomi. Išties, būtent todėl „Skrivanek” ekspertai siūlo pradėti nuo paprastesnių kūrinių, pavyzdžiui, adaptuotų literatūros kūrinių, perrašytų paprastesne kalba, gyvenimo būdo žurnalų. Ten nerasite įmantrių posakių, sudėtingos struktūros sakinių. Papildomai kasdien galite peržvelgti užsienio naujienų portalus. Vėliau, kai pajusite, jog laikas keisti tokius skaitinius į kiek sudėtingesnius leidinius, nesunkiai pereisite prie romanų, istorinių knygų, dominančia tema parašytų šedevrų.
4. Receptai
Pagalvokite, kaip išmokti kalbą gali padėti kasdieniai malonumai. Pavyzdžiui, jei mėgstate namiškius stebinti skaniais patiekalais, nematytais desertais, pasistenkite įkvėpimo ieškoti ne lietuvių kalba, o ta, kurios mokotės. Receptų struktūra – produktų sąrašas bei gamybos aprašymai – itin aiški, todėl nesunkiai suprasite ar išversite dvejonių keliančias vietas. Tiesa, jei jau kiek įgudote klausymo užduotyse, šaltiniai gali būti ne tik tekstai, bet ir kokybiški garso, vaizdo įrašai.
5. Etiketės
Galima sakyti, kad situacija su etiketėmis labai artima receptų užsienio kalba idėjai. Geriausia dalis ta, jog maisto ar drabužių etiketės apibūdina produktus ir buityje sutinkamus daiktus, kurie mums aktualūs, svarbūs kasdien. Taip atsiranda papildoma motyvacija susijusias frazes išmokti sparčiau. Dar vienas privalumas – etiketėse informacija neretai pateikiama keliomis kalbomis, todėl, jei pasiseks, greta matysite tiek naujus, tiek puikiai pažįstamus žodžius.
6. Žaidimai ir programėlės
Prakalbus apie žaidimus, mintys iškart nukrypsta prie kompiuterinių žaidimų. Taip, žaidimai yra efektyvi priemonė, tačiau ji sudaro tik labai nedidelę dalį žaismingų kalbos tobulinimo metodų. Nepamirškite, kad egzistuoja įvairūs komandinėms pramogoms skirti stalo žaidimai, specializuotos individualaus kalbos mokymosi kortelės. Taip pat itin patogios, kiekvienam prieinamos išmaniosios programėlės, kuriose galite spėlioti žodžius, užbaigti sakinius, įrašyti ar net ištarti trūkstamus žodžius.
7. Mentorius ir pokalbiai
Šiandien itin aktuali tendencija tarp tų, kurie svarsto, kaip išmokti kalbą ilgam – mentoriaus paieškos. Tai gali būti puikiai užsienio kalbą įvaldęs žmogus ar tas, kuriam ji yra gimtoji. Kaip rasti kalbos guru? Su patikimu padėjėju gali suvesti kalbos mokyklos mokytojo rekomendacijos, o galbūt tokį profilį atitinka pažįstamų rate esantis žmogus. Pagal susitarimą, mentorius gali peržiūrėti darbus, skirti laiko pokalbiui, diskusijai. Kartais virtualioje erdvėje galima aptikti ir besimokančiųjų grupes, jose susirenka norintys įgyti praktikos bendraujant.
Pasikartosime – nė vienas būdas negarantuos idealaus saviugdos proceso, jei neeksperimentuosite ir neieškosite to, kas labiausiai tiks individualiai jums. Kombinuokite skirtingus, kuo įvairesnius kalbos pažinimo metodus. Pamatinių žinių įgijimui kreipkitės į kalbų mokyklą – čia įgysite pagrindą, gausite rūpimus atsakymus, o tuomet ir visos aptartos taktikos veiks kelis kartus efektyviau!
Kombinuoto profesionalaus ir kūrybiško mokymosi naudos
Praktinių metodų, kaip išmokti kalbą efektyviau, pasirinkimo galimybės itin priklauso nuo pačios užsienio kalbos sudėtingumo, galiausiai, šios pažinimo lygio. Vis dėlto, leistis į atitinkamus eksperimentus, paieškas išties verta – įrodyta, kad gebėjimas specialistų kursus kombinuoti su savais kūrybiškais sprendimais:
- skatina greitesnį, sklandesnį tobulėjimo procesą,
- palaiko besimokančiojo motyvaciją, susidomėjimą,
- padeda geriau suvokti ir naudoti sudėtingesnes struktūras,
- padeda ne tik išmokti, bet ir įtvirtinti rašybos ir tarimo įgūdžius,
- skatina drąsiau pritaikyti išmoktas frazes praktikoje,
- gerina kitas įgūdžių lavinimo procese svarbias savybes: atmintį ir loginį mąstymą.
Žinoma, reikia turėti omenyje, kad ne visais atvejais paprasta rasti sumanių lavinimo būdų įvairovę, lengvai prieinamą kasdien. Ypač kai kalbama apie mažai pažintas, kiek egzotiškesnes kultūras. Tuomet rekomenduojame konsultuotis su mūsų mokytojais, kurie žinias kaupti padės ne tik klasėse, bet ir pasiūlys savarankiško pažinimo idėjų, suteiks rekomendacijas, naudingus šaltinius.
Kaip išmokti kalbą, nuo ko pradėti? Pirmiausiai, išsiaiškinkite realius savo poreikius, įvertinkite turimą laiką, kitų, savo pačių iškeltus tikslus, būtinai sudarykite mokymosi planą. Norite profesionalų patarimo, o gal, nieko nelaukus, pradėti efektyvias pamokas? Susisiekite – „Skrivanek“ kalbame daugiau nei 50 kalbų!