Kaip derėtis su Bulgarijos verslo partneriais? Venkite juokauti apie jų šalį

Kaip derėtis su Bulgarijos verslo partneriais? | Skrivanek

Ši pajūrio šalis, turinti daugiau negu 7 milijonus gyventojų, yra labai draugiška svečiams ir verslo partneriams.

Bulgarijos mentalitetas ir derybų su partneriais būdai artimi pietryčių Europai. Verslo susitikimo metu galite būti nustebinti kasdiene ir draugiška elgsena. Įprasta pradėti pokalbį bendromis ar asmeninėmis temomis, pvz., klausimu, kaip jums patinka šalis šeimininkė, kur apsistojote ir kt.

Svarbiausia – padaryti gerą pirmą įspūdį. Jeigu pokalbis vyksta sklandžiai, galite tai laikyti įrodymu, kad susilaukiate pritarimo iš savo verslo partnerio. Vis dėlto, tyla ar atsakinėjimas trumpais sakiniais gali reikšti, kad Bulgarijos pusė nėra labai patenkinta. Abipusis familiarumas, žinoma, taip pat neturėtų būti perdėtas. Verslas yra verslas.

Gera mintis – pirmo susitikimo metu paspausti rankas ir išlaikyti akių kontaktą. Bulgarų apranga iš dalies konservatyvi. Verslo aprangos kodo laikomasi netgi karštą vasaros dieną. Priimtina vilkėti marškinius be kaklaraiščio ir lengvą dalykišką švarką, kurį galite nusivilkti ir pasidėti šalia, jeigu su tuo sutinka kiti susitikimo dalyviai.

Svarbu žinoti, kad Bulgarijoje pritarimas reiškiamas purtant galvą, o nesutikimas – linksint (priešingai negu Lietuvoje).

Svarbiausia – punktualumas

Į susitikimus būtina atvykti laiku, bet bulgarai įprastai yra tolerantiški, jeigu vėluojate ne ilgiau negu penkias minutes. Jeigu atsidūrėte kamštyje, įvyko eismo įvykis ar panašios aplinkybės, geriausia paskambinti ir paaiškinti problemą. Kita šalis įprastai priima tai maloniai ir yra linkusi toliau derėtis.

Jeigu vėluojate ilgiau negu penkias minutes (iki 20 minučių), galite tikėtis, kad derybų partneriai bus nepatenkinti, dėl to susitikimas gali tapti sudėtingas. Jeigu ketinate vėluoti ilgiau negu 25 minutes, geriausia visiškai nepasirodyti susitikime, nes Bulgarijos partneriai jūsų nelauks. Tokiose situacijose geriau suplanuoti kitą susitikimą. Svarbu turėti omenyje, kad susitikimai įprastai vyksta ilgiau negu planavote. To reikėtų tikėtis, ypač, jeigu esate numatę daugiau susitikimų per vieną dieną.

Bulgarai labai vertina rekomendacijas, asmeninius ryšius ir pažintis. Verslas dažnai vyksta tarp draugų ir pažįstamų. Nepaisant to, įmanoma bulgarus sužavėti ir neturint ryšių. Užsieniečiai Bulgarijoje mielai sutinkami, ir jeigu turite pakankamai patirties ir sudarote vertą pasitikėjimo įspūdį, yra didelė tikimybė, jog jums pasiseks. Įprastai užtrunka ganėtinai ilgai, kol pasiekiate verslo susitarimą, vieno susitikimo neužtenka. Reikia turėti kantrybės ir nebijoti derėtis, ryžtingo verslininko charakteris čia sveikintinas.

Dažniausiai Bulgarijos verslininkai renkasi asmeninius susitikimus. Jie vertina charizmą ir susitikimo dalyvių gebėjimus labiau negu elektroninius pristatymus. Nepaisant to, moderniųjų technologijų pasitelkimas neturės neigiamos įtakos jūsų pristatymui. Jaunesnės kartos atstovai ypač atviri moderniosioms technologijoms. Čia labai populiarus profesinis socialinis tinklapis „LinkedIn“. Jeigu einate į susitikimą, žvilgtelkite į žmogaus, su kuriuo turėsite susitikimą „LinkedIn“ paskyrą, nes ten nurodyti duomenys gali būti jums naudingi.

Kaip įmanoma greičiau patvirtinkite susitarimą rašytine abiejų šalių sutartimi. Susitarimų, įskaitant „rankų paspaudimą ir aiškų visko aptarimą“, kartais gali užtekti, tačiau situacija laikui bėgant gali pasikeisti, todėl geriausia rankose turėti sutartį su kuo detalesniu situacijos aprašymu ir patvirtintomis sąlygomis. Jeigu nekalbate bulgarų kalba, susitikimo metu kalbėkite anglų kalba, su verslu susiję žmonės ją puikiai moka.

Bulgarams tipiška – nacionalinis pasididžiavimas. Kartais jiems susidaro įspūdis, kad Europoje į juos žiūrima iš viršaus ir jie nepakankamai įvertinami, todėl jie labai stengiasi atsikratyti tokio požiūrio į save. Svarbiausias patarimas pabaigai: venkite bet kokių netinkamų pastabų ar juokelių, adresuojamų jūsų verslo partneriams.