Derėdamiesi su Rusijos verslo partneriais užmirškite kompromisus. Jiems tai – silpnumo ženklas

Kodėl derantis su rusais verta pamiršti kompromisus | Skrivanek

rusų kalbaNepaisant nuosmukio, Rusijos rinka vis dar svarbi Lietuvos investuotojams, daugiausiai dėl dydžio ir dvišalės prekybos tradicijų. Taigi, kaip pasiruošti Rusijos rinkai?

Iki šiol buvęs sėkmingas Lietuvos eksportas į Rusiją 2014 m. smarkiai sumažėjo. Šalys, taikančios Rusijai sankcijas, taip pat stengiasi išnaudoti grįžtamąjį eksportą per trečiąsias šalis, todėl tikimasi, kad ateityje situacija vėl taps stabili. Rusijos rinka specifiška ne tik šiuo atžvilgiu, jos principai taip pat reikalauja verslo vadybos ir verslo etiketo pagrindų.

Verslo principai

Rusijos rinkoje galima tikėtis didžiausios konkurencijos, nes prekyba čia vykdoma remiantis asmeniniais ryšiais. Paprastai rusai nepasitiki užsieniečiais, todėl užtruks ganėtinai ilgai, kol įgysite jų pasitikėjimą. Tokios situacijos išties galima tikėtis, todėl reikėtų išlaikyti stabilią darbuotojų, besiderėsiančių su Rusijos partneriais, komandą.

Kiti veiksniai, kurių nederėtų pamiršti, tai – biurokratijos lygis ir visa neišvengiama teismų polemika, kurios metu Rusijos pusė dažnai užima taktišką ir netgi arogantišką poziciją. Dažniausiai jos laikomasi dėl to, kad užsienio (Vakarų) investuotojai laikomi labiau pasiturinčiais. Todėl tikimasi, kad jums nesukels sunkumų, jeigu sumokėsite papildomai, ypač sprendžiant skundus, nes tokiais atvejais rusai yra nepalenkiami ir nenuolaidūs.

Svarbu susitelkti į tai, kaip išvengti problemų, reikia užtikrinti, kad viskas būtų išdėstyta sutartyje ir išsamiai aptartos bet kokios galinčios kilti problemos. Niekada nereikėtų pasitikėti žodiniais susitarimais. Rusijos partneriai dažnai daug žada, tačiau galiausiai yra labai nesukalbami ir nepalenkiami.

Tai matyti ir jų verslo hierarchijoje bei direktyviniame požiūryje į vadovavimą. Derybos visada vykdomos labai formaliai, neformalus elgesys gali būti priimtas kaip nepagarbos ženklas. Išvadas padaro vienas ar maža grupelė įmonės darbuotojų. Visgi įprastai sprendimai susitikimo metu nėra priimami, todėl patartina prisitaikyti prie tokios situacijos ir jos tikėtis.

Be savos internetinės rinkos, kurioje tarp socialinių tinklalapių populiariausias yra „VKontakte“, taip pat itin populiarūs „LinkedIn“ ir „Facebook“. Dauguma rusų bendraudami asmeniškai linkę kalbėti rusiškai. Didelėse bendrovėse dėl anglų kalbos nekyla sunkumų, tačiau derintis su mažomis įmonėmis anglų kalbos jums gali neužtekti. Tokia pat situacija būdinga ir bendraujant su vadovybe, todėl kartais būtų protinga pasisamdyti vertėją.

Bendravimo principai

Rusai tradiciškai žinomi kaip patriotai, jiems nepatinka, kai užsieniečiai kritikuoja situaciją jų šalyje. Niekada nereikėtų juokauti apie jos būklę ar net įžeisti ką nors rusiško. Visgi, jeigu jie padaro tai pirmi (bet tik tada), galite atsargiai sekti jų pavyzdžiu ir pradėti neformalų pokalbį.

Bendrai rusai yra draugiškesni užsieniečiams ir gali būti ganėtinai paslaugūs. Jie mėgsta kitiems pristatyti savo kultūrą, todėl įspūdį galite padaryti, pradėdami pokalbį šia tema. Dažniausiai jie vertina atvirus ir nuoširdžius žmones, o tai labai svarbu versle. Jie moka būti išties nepalenkiami, o kompromisus vertina kaip silpnumo ženklą. Rusai tikisi, kad verslo partneriai bus kantrūs ir mokės derėtis. Todėl neleiskite sau atrodyti įbaugintiems ar susinervinusiems.

Rusai mėgsta įmantrų išraiškos būdą, yra linkę perdėti, diskutuoti ir ginčytis. Susitikimų metu svarbų vaidmenį atlieka akių kontaktas. Nesugebėjimas juo naudotis gali sukelti įspūdį, kad esate nepatikimi ar nuslepiate informaciją. Taip pat tikimasi rankų paspaudimo. Vis dėlto, su moterimis reikėtų pasisveikinti žodžiu, išskyrus didelius formalius susitikimus. Moterims rusai įprastai yra malonūs ir mandagūs, nors šalyje ir nėra visiškos lyčių lygybės. Taip pat elgiamasi ir su vyresniais asmenimis, priklausomai nuo jų amžiaus. Todėl sudarinėdami komandą, atkreipkite dėmesį į jos narių lytį bei amžių.

Tiek įprastame gyvenime, tiek palaikant verslo santykius, rusai mėgsta parodyti savo statusą, dėvėdami vardinę aprangą, taip pat vertina savo kolegas pagal tai, ką jie dėvi. Rusai rengiasi elegantiškai ir labai prabangiai, tai jie laiko patikimumo išraiška. Jeigu norite, kad verslo partneriai elgtųsi su jumis kaip su lygiais, turėtumėte atitinkamai priderinti savo aprangą.

Įprasta verslo partneriams įteikti mažas dovanas kaip pagarbos ženklą. Bendrai, dovanas turėtumėte teikti tik tiems asmenims, kuriuos labiau pažįstate. Nereikia dovanoti nieko brangaus, kad tai neatrodytų kaip kyšis. Dažniausiai vertinami kruopštus pasirinkimas ir originalumas, tai parodo, kad rinkotės atidžiai apsvarstydami.

Žodynėlis

Labas rytas / Labas vakaras – Доброе утро/Добрый вечер
Kaip sekasi? – Как дела?
Mano vardas yra … – Меня зовут …
Aš dirbu … – Я работаю на …
Esu čia verslo reikalais – Я приехал в командировку
Malonu susipažinti – Очень приятно!
Atsiprašau – Мне жаль, Я извиняюсь
Ačiū – Cпасибо
Viso gero – До свидания!
Geros dienos – Хорошего дня!
Vieną kavos, prašyčiau – Один кофе, пожалуйста
Kiek tai kainuoja? – Сколько это стоит?