Suomiai santūrūs, bet nesivaržo vesti verslo derybų pirtyje

Suomiams santūrumas netrukdo vesti derybas pirtyje | Skrivanek

Suomių kalbaSuomijos rinka garsėja konservatyvumu. Gali užtrukti ne vieneri metai, kol Suomijoje įsitvirtins naujas produktas ar paslauga. Vis dėlto jums padės geros rekomendacijos, nes užsienio partnerius suomiai atsirenka itin kruopščiai.

Nepaisant to, kad Suomija yra Europos pakraštyje, o dėl mažos rinkos ir konservatyvaus požiūrio užtrunka ilgiau, kol įsitvirtina nauji produktai ir paslaugos, ši šalis turi, ką pasiūlyti. Tai – pažangi ekonomika, aukštas išsilavinimo lygis ir darbo produktyvumas. Verslo kūrimo sąlygos čia geriausios visame pasaulyje tiek laisvos ekonomikos, tiek įstatymų požiūriu. Todėl neturėtų stebinti tai, kad Suomija įprastai užima pirmaujančias pozicijas žymiausiuose ekonomikos laipteliuose.

Suomija – vienintelė eurą įsivedusi Skandinavijos šalis ir, lyginant su kaimyninėmis valstybėmis, joje taikomi mažiausi mokesčių tarifai, nors ES jie laikomi didžiausiais.

Norint palikti gerą įspūdį, būtinos didelės pastangos ir nuoširdus pasiruošimas.

Pirties kultūra

Suomija yra kultūriškai homogeniška valstybė, tačiau tai nekeičia fakto, kad užsieniečius ir skirtingas kultūras suomiai priima draugiškai ir su pagarba. Įprasta į asmenį kreiptis vardu, nepriklausomai nuo to, ar tai bendradarbis, klientas ar verslo partneris. Kai kuriems toks elgesys gali atrodyti nemandagus, bet čia tai visiškai įprastas reiškinys ir netgi vienas iš stipriausių būdų, kuriais suomiai išreiškia familiarumą.

Kitas būdas – ėjimas į pirtį, kuris yra labai populiarus, vykdant tiek privačias, tiek oficialias derybas. Tai vienas iš šalies nacionalinių simbolių, savo pirtį turi kiekviena didesnė įmonė ar institucija. Daugelį užsieniečių gali nustebinti, kai iš karto po vakarienės jie pakviečiami į pirtį. Karštose pirtyse pasirašoma daugybė susitarimų ir sutarčių. Įprastai formalumu pasižymintiems suomiams pirtis suteikia galimybę atsipalaiduoti ir atviriau bei aiškiau save išreikšti.

Atidūs klausytojai

Prieš keletą dešimtmečių suomiai tebebuvo laikomi tyliais ir užsidariusiais. Šiandien to nebegalima laikyti visiška tiesa, bet jie vis dar apibūdinami kaip geresni klausytojai negu oratoriai. Pokalbio metu turi išlikti ryškūs kalbėtojo ir klausytojo vaidmenys, o pertraukimas laikomas labai grubiu elgesiu.

Taip pat puikus sprendimas – užgniaužti emocijas. Suomiai gerbia kitokias nuomones, bet nemėgsta, kai kita šalis save išreiškia temperamentingai ar per daug gestikuliuoja. Labiau vertinami tikslūs susitikimai ir kruopštus pasirengimas. Suomiai siekia užtikrinti, kad abi derybų šalys teisingai suprastų visas susitarimo detales. Derybų metu pamažu aptariama kiekviena problema, o ne visos vienu metu.

Suomiams vis dar būdingas kiek uždaras požiūris. Bendravimo metu įprastos trumpos pauzės, labai svarbus akių kontaktas. Suomijoje ypač svarbi verbalinė komunikacija, ištarti žodžiai gali nulemti rašytinius susitarimus. Todėl galite tikėtis, kad suomiai pasitikės jūsų žodžiais. Neprižadėkite to, ko negalėsite ištesėti, ir stenkitės išsiaiškinti visas detales, nes kitaip vėliau galite dėl to nukentėti.

Formalumų vengimas

Nereikėtų derybų pradėti įprastu pokalbiu, nes tokius formalumus suomiai laiko trukdančiais, dėl jų gali susidaryti įspūdis, kad nesate rimti. Reikėtų vengti asmeninių klausimų, tokių kaip: „Kaip sekasi?“. Įprastai jie pasitelkiami tik kalbant su tikrais draugais ar ilgalaikiais verslo partneriais.

Įgysite pasitikėjimą, jeigu laiku įvykdysite susitartą atlikimo terminą ir pristatymo terminus. Vėlavimas ar neįvykdyti pristatymo terminai yra visiškai nepriimtini. Geriausia dėl susitikimo susitarti su suomiais verslo partneriais prieš 14 dienų. Jeigu bus pasikeitimų ar šiek tiek pavėluosite, būtina iš karto paskambinti, nurodyti priežastis, atsiprašyti ir patikslinti laiką, kada galėsite pasirodyti susitikime.

Jums gali pasisekti, jeigu pateiksite konkurencingą produktą už konkurencingą kainą. Turite mokėti paaiškinti, kodėl ir kuo jūsų produktai ar paslaugos yra geresni negu tie, kuriuos siūlo vietos rinka. Vietinės įmonės įprastai labiau pasitiki vietiniu verslu. Tokį požiūrį iš dalies gali lemti stiprus patriotizmas ir nacionalinis pasididžiavimas. Užsienio partneriai ir įmonės įprastai kruopščiai patikrinami, todėl gali prireikti nemažai laiko, kol sukursite gerus santykius. Vis dėlto, jeigu sugebėsite įtikinti suomius, džiaugsitės veiksminga ir abipusiu pasitikėjimu paremta partneryste.

Žodynėlis

Labas rytas / diena – Hyvää päivää

Kaip jums sekasi? – Mitä kuuluu?

Mano vardas yra … – Nimeni on …

Malonu susipažinti – Hauska tutustua.

Atsiprašau – Anteeksi

Ačiū! – Kiitos!

Viso gero! – Näkemiin

Kavos, prašyčiau. – Kahvia, kiitos.

Kiek tai kainuoja? – Kuinka paljon se maksaa?