Transkripcija

transkripcija

Vaizdo ar garso įrašai yra puiki priemonė norint perteikti informaciją plačiajai visuomenei, kolegoms ar studentams universitete. Filmai, prezentacijos ar interviu leidžia mums pamatyti bendresnį rodomos situacijos vaizdą, pajusti nuotaiką ir atkreipti dėmesį į dalykus, kurių skaitydami paprastai nepastebime – vieta, oras, aplinka.

Tačiau norint labiau įsigilinti į temą, susidėlioti pagrindinius punktus ar išanalizuoti situaciją, į pagalbą atskuba transkripcija arba transkribavimas.

Žodžio transkripcija reikšmė ir rūšys

Elektroniniame Merriam-Webster žodyne transkripcija apibrėžiama kaip ,,veiksmas ar procesas, kurio metu sukuriama žodinio pasisakymo rašytinė, spausdintinė arba elektroninė forma“. Kitaip tariant, transkripcija – tai garso perkėlimas į žodžius ir sakinius.

Transkribavimas gali būti įvairių rūšių. Pati paprasčiausia transkripcija vadinama perfrazuojamąja. Joje užfiksuojami tik esminiai pokalbio ar susitikimo elementai, svarbiausi punktai. Visiškai kitokia yra pažodinė transkripcija, kuri yra labai tiksli. Fiksuojamas ne tik pokalbis, bet ir jame pasigirstantys garsai, pvz. lango, durų atidarymas, sukosėjimas, nusičiaudėjimas, juokas ar prunkštelėjimas.

Keletas įdomių faktų apie transkribavimą

Įprastu kalbėjimo tempu žmogus pasako nuo 150 iki 170 žodžių per minutę, o tai sudaro vidutiniškai 10 000 žodžių per valandą. O mokantis transkribuoti asmuo užrašo nuo 80 iki 100 žodžių per minutę, kas yra 2 kartus mažiau. Parašyti transkripciją vienam vaizdo ar garso įrašui užtrunka iki šešių kartų daugiau nei pati medžiagos trukmė. Pavyzdžiui, valandinio įrašo šifravimas (transkripcija) užtrunka apie 4–6 valandas.

Kyla klausimas, kodėl transkribavimas taip ilgai užtrunka? Tai yra atidumo ir kruopštumo reikalaujantis darbas, nes šifruojamas yra kiekvienas žodis, įterpinys ar pastaba. Be to, transkribuojančiam asmeniui būtina pateikti gavėjams ar jam pačiam nežinomų sąvokų (specifinio žargono ar kitų žodžių) paaiškinimus.

Savybės, kurių reikia norint tapti geru transkriptoriumi

Vieni mėgsta rašyti tai, kas gimsta jų galvose, kiti – pasakoti pasaulines naujienas, kalbėti apie istoriją ar duoti puikius patarimus. Tačiau yra dar viena rašytojų grupė vadinama – transkriptoriais.

Norint tapti profesionaliu transkriptoriumi reikia turėti ne tik rašytojui įprastus gebėjimus. Be to, išmanyti gramatikos ir skyrybos taisykles, turėti kompiuterinį raštingumą ar mokėti efektyviai ieškoti informacijos neužtenka. Tuo pačiu reikia lavinti klausymo įgūdžius ir gerai išmanyti neformalaus ir formalaus kalbėjimo stilistiką. Be visų reikalingų įgūdžių būtinas didelis kruopštumas bei susikaupimas norint kiekvieną garsą perteikti raidėmis ir žodžiais.

Ką galima transkribuoti?

Su transkripcija mes susiduriame dažniau nei mums atrodo. Dažniausiai matomi pavyzdžiai – filmų, vaizdo įrašų ar interviu transkripcija. Be sutranskribuotų tekstų mums būtų sunku žiūrėti filmus kitomis kalbomis, suprasti interviu, ar apie ką dainuoja ispanų, japonų ar kitų šalių atlikėjai.

Jei mėgstate internetinius seminarus, galite pastebėti, kad daugelis jų taip pat yra transkribuoti ir informacija ne tik girdima, bet ir matoma. Be abejonės, transkripcija naudojama ir svarbiems verslo susitikimams, teismo procesams, paskaitoms, seminarams, konferencijoms ar net viešiesiems renginiams.

Transkripcijos nauda arba kam mums to reikia?

Visi suprantame, kad transkripcija neatsiejama nuo mūsų gyvenimo, o pagrindinė nauda – tiksli ir aiški informacija vienoje vietoje. Tačiau įrašų transkribavimas atneša daug platesnę ir kartais mažai pastebimą naudą, apie kurią nesusimąstome:

  • Vaizdo ir garso įrašų tekstinių versijų paskelbimas interneto svetainėje, atsižvelgus į atitinkamus raktinius žodžius, gali pagerinti svetainės pozicionavimą naršyklėse ir padidinti lankytojų skaičių. Taigi, transkribavimas gali būti naudojamas marketinge.

  • Transkribavimas yra didelė pagalba kurtiesiems, neprigirdintiesiems ar nemokantiems kalbos. Ypač tada, kai dialoguose girdimas neaiškus akcentas, dialektas ar tarimas. Transkribuojant televizijos programas ar vaizdo įrašus pateiktą informaciją gauna visi, nepriklausomai nuo esamos negalios ar kitų sveikatos sutrikimų.

  • Mokymų ir seminarų metu transkribuojama informacinė medžiaga pasitarnauja ateityje, o verslo susitikimo ir mokslo sesijų metu sudaryti rašytiniai dokumentai yra labai svarbūs viešajam naudojimui.

  • Nors garso įrašai yra nepakeičiama priemonė transkriptoriams, ji visiškai netinkama norint patikslinti gautą informaciją. Reikiamo momento ieškojimas įrašuose gali užtrukti gana ilgai, todėl transkribavimas padeda aiškiai matyti visą pateiktą informaciją, sprendimus ir nutarimus teismo procesuose.

Transkribavimas yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis, per kurią mes gauname aiškiai išdėstytą informaciją, kurią galime naudoti savo, verslo ar visuomeninėms reikmėms patenkinti.

Domina transkripcijos paslauga ar vertimo paslaugos? Kreipkitės į „Skrivanek“ vertimų biuro specialistus. Jie pasiruošę supažindinti su visa jus dominančia informacija ir suteikti paslaugas, kurios pranoks jūsų lūkesčius.

Transkripcija | Skrivanek