Pastaraisiais metais vis daugiau darbuotojų renkasi nuotolinį darbą. Remiantis „Global Remote Working“ duomenimis, žmonės mažiau laiko praleidžia biure ir vis dažniau dirba nuotoliniu būdu – 62 % pasaulio bendrovių siūlo lankstų darbo grafiką. Dėl susiklosčiusios neįprastos situacijos (karantino), tokia praktika tapo tik dar populiaresnė.
Kai kuriems darbas iš namų – nauja patirtis
Tiems, kurie anksčiau nėra dirbę iš namų, tokia patirtis – visiškai neįprasta. Tad normalu, jog ji gali sietis su nežinia ir sukelti stresą. Tokiu atveju labai apribojamas gyvas bendravimas su kolegomis, kuris toks įprastas biure. Tačiau būti produktyviems, motyvuotiems ir laimingiems dirbant nuotoliniu būdu tikrai įmanoma. Be to, daugelis pastebi, kad būtent tuomet atsiranda daugiau laiko tobulėti.
Vienas iš būdų tai padaryti – kalbų kursai internetu. Tai puikus pasirinkimas įmonių darbuotojams, norintiems įgauti profesinį pranašumą, pagerinti savo komunikavimo įgūdžius. Dalyvauti nuotoliniuose užsienio kalbos kursuose galima būnant bet kuriame pasaulio kampelyje – tereikia turėti kompiuterį arba telefoną, prieigą prie interneto, kamerą ir mikrofoną. Taigi naujos kalbos mokymasis gali padėti išvengti rutinos dirbant iš namų.
Kaip organizuoti nuotolinį darbą, kad jis būtų sėkmingas?
Namų erdvės pasirinkimas darbui turėtų būti sąrašo viršuje, nes nuo to dažniausiai priklauso jūsų produktyvumas. Apgalvotai išdėstyti daiktai (baldai, kompiuteris ir kita) gali padėti palaikyti gerą savijautą. Tuomet niekas netrukdo užsiimti ir papildoma veikla, tokia kaip nuotoliniai užsienio kalbos kursai.
Ar žinote fengšui praktiką? Joje didžiausias dėmesys kreipiamas į tai, kaip žmogui gyventi harmonijoje su aplinka. Fengšui pavadinimas susideda iš dviejų rašmenų, reiškiančių vėją ir vandenį. Namų biuro erdvėje reikia subalansuoti šiuos elementus, taip turėsite tvarkingą ir minimalistinę darbo aplinką.
Namuose vyraujanti atmosfera vienaip ar kitaip veikia kiekvieną iš mūsų. Kambario vaizdas, jame vyraujančios spalvos ir daiktų išdėstymas daro taką – suteikia ramybės pojūtį arba, priešingai, verčia mus jaustis nepatogiai. Taigi turėtumėte itin atsakingai pažvelgti į darbo vietos pasirinkimą. Svarbu susikurti erdvę, kurioje jaustumėtės patogiai, kupini energijos ir motyvuoti.
Kokius klausimus sau užduoti?
Nepriklausomai, tai būtų nuotoliniai kalbų kursai ar darbas, norint sukurti tam palankią aplinką namuose, patariama apgalvoti keletą aspektų. Jei gyvenate su šeima ar kambariokais, pirmiausia turėtumėte pasitarti su jais, kaip galėtumėte pasidalyti erdve. Jei turite galimybę, rinkitės natūralia šviesa apšviečiamą ir gerai vėdinamą vietą.
Klausimai, kuriuos verta sau užduoti:
- Kokių daiktų man reikia, kad galėčiau susikurti idealią darbo atmosferą? Augalas? Kavos aparatas? Rėmelis su nuotrauka?
- Kokią kėdę turiu? Labai svarbu pasirinkti patogią ir taisyklingą sėdėjimo pozą. Jei įmanoma, rinkitės ergonominę kėdę, kuri padėtų išvengti kūprinimosi.
- Ar tinkamas apšvietimas? Reikėtų vengti prieblandos ir tiesioginių saulės spindulių – tai gali padėti sumažinti nuovargį.
- Ar čia triukšminga? Ar reikės ausinių, kad triukšmas netrukdytų dirbti?
Pasirinkus ir tinkamai susitvarkius darbo vietą, galima pereiti prie dėmesį blaškančių dirgiklių.
Ar žinote, kas jus blaško?
Kas nesvajoja turėti daugiau laiko? Esame tikri, kad panorėję galite jo surasti daugiau – nesvarbu, kokiai veiklai jį norite paskirti: galbūt tai kalbų kursai internetu, o gal treniruotė sporto klube? Tiesiog reikia atkreipti dėmesį į kai kuriuos savo įpročius ir atrasti tai, kas blaško jūsų dėmesį. Tai gali būti:
- Socialiniai tinklai. „WhatsApp“, „Facebook“, „Instagram“ ir kiti socialiniai tinklai, žinoma, yra labai naudingi – leidžia palaikyti ryšį su kitais, sekti naujienas. Tačiau be perstojo juos stebint darbo metu yra blaškomasi. Ką tokiu atveju galite padaryti? Tiesiog išjungti pranešimų garsą.
- Žmonės šalia. Jūsų partneris, vaikai ar kambariokai pertraukia jūsų darbą? Geriausia, ką galite padaryti, yra išlaikyti nuoseklų darbo režimą. Prireikus, pakabinti matomą ženklą su darbo ir pertraukų grafiku.
- Pašaliniai darbai. Dirbant iš namų dažnai kyla noras užsiimti pašaline veikla, pavyzdžiui, maisto gaminimu, tvarkymusi ar panašiai. Tačiau visa tai neleidžia susikaupti ir turi neigiamą įtaką produktyvumui. Todėl rekomenduojama iš anksto susikurti aiškų darbo grafiką ir jo laikytis.
Tai bene pagrindiniai, tačiau tikrai ne vieninteliai dalykai, galintys blaškyti dirbant namuose.
Apsirengti ar likti su pižama? Dar viena dilema
Ar esate girdėję terminą „Clothes as Therapy“ (vert. drabužiai kaip terapija)? Jis apibūdina, kaip tai, ką žmogus dėvi, veikia jo psichologinę būseną. Nors dirbti dėvint pižamą kai kuriems gali atrodyti smagu, tyrimais nustatyta, kad apsirengęs įprastais drabužiais žmogus tampa produktyvesnis. Tai nereiškia, kad neturėtumėte naudotis nuotolinio darbo lankstumu. Jei kada užsimanysite padirbėti su pižama, taip ir darykite. Tačiau tegul tai būna išimtis, o ne taisyklė.
Nepamirškite pertraukų
Sėdėjimas prie darbo stalo keletą valandų iš eilės, net jei ir tai nuotoliniai kalbų kursai, gali neigiamai paveikti sveikatą. Tad kokias pertraukas reikėtų daryti, norint gerai jaustis? Pasirinkimas labai individualus, tačiau trumpas pertraukėles rekomenduojama daryti kas pusvalandį ar valandą, net jei nejaučiate, kad jums to reikia. Yra aibė pasirinkimų: galite padaryti kūno tempimo pratimų, trumpam numigti, praktikuoti tinkamą kvėpavimo techniką ar pasimėgauti kelių minučių greituoju ėjimu. Tam, kad nepamirštumėte pertraukėlių, galite nustatyti priminimą kompiuteryje arba telefone.
Venkite atsiskyrimo, bendraukite su kolegomis
Kaip palaikyti ryšį su savo kolegomis, kai negalite bendrauti akis į akį? Bent kartą per savaitę galite susiorganizuoti virtualią kavos pertraukėlę ir pabendrauti su darbu nesusijusiomis temomis. Tai gali pagerinti nuotaiką, taip pat sužinosite daugiau vieni apie kitus. Jei trūksta idėjų pokalbiams, patariama pasidomėti kolegų pomėgiais, pasidalyti filmų arba receptų rekomendacijomis.
Darbas iš namų suteikia puikią galimybę geriau pažinti save ir įgauti naudingų žinių. Jei domina nuotoliniai kalbų kursai, kreipkitės į „Skrivanek“ specialistus. Jie gali atsakyti į jums rūpimus klausimus ir padėti išsirinkti individualiai jums tinkamiausią mokymosi būdą.