Didžioji Britanija – ką verta apie ją žinoti?

Didžioji Britanija | Skrivanek

Didžioji Britanija yra šalis, kuri atlieka svarbų vaidmenį pasaulio ekonomikoje. Jai įtakos turinčius vykius, tokius kaip užsienio politikos pokyčiai, ministro pirmininko rinkimai ar karališkosios šeimos peripetijos, sulaikę kvapą stebi žmonės, gyvenantys net tolimuose mūsų planetos pakraščiuose.

Karalienė Elžbieta, „Earl Grey“ arbata, Londono metro, lietingas oras, savotiškas humoro jausmas, „Manchester United“ futbolo klubas, genialusis detektyvas Šerlokas Holmsas ir (ne mažiau šauni) muzikos grupė „The Beatles“ – ryškiausios asociacijos su Didžiąja Britanija. Tačiau šalis gali pasiūlyti daug daugiau. Kviečiame į virtualią kelionę po Šekspyro tėvynę!

KUR YRA DIDŽIOJI BRITANIJA?

Didžioji Britanija yra salų valstybė Vakarų Europoje. Iš vakarų ir šiaurės ją supa Atlanto vandenynas , iš vakarų Airijos jūra, iš rytų Šiaurės jūra ir Lamanšo sąsiauris iš pietų. Ji turi vieną sausumos sieną – su Airijos Respublika.

Be to, Jungtinė Karalystė apima kelias priklausomas teritorijas. Tai yra Britanijos karūnos priklausomybės (Gernsis, Džersis ir Manas) ir užjūrio teritorijos (įskaitant Bermudus, Kaimanų salas, Folklando salas, Gibraltarą, Pitkerną, Terkso ir Kaikoso salas, Šventos Elenos ir Dangun Žengimo salas).

JUNGTINĖ DIDŽIOSIOS BRITANIJOS KARALYSTĖ – GEOGRAFIJA

Jungtinė Karalystė susideda iš keturių dalių: Anglijos, Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos. Jų sostinės yra atitinkamai Londonas, Edinburgas, Kardifas ir Belfastas. Bendras šalies plotas – 245 tūkst. km². Čia vyrauja vidutinio klimato jūrinis klimatas. Aukščiausia viršukalnė yra Ben Nevis (1345 m virš jūros lygio). Didžiausios upės yra Temzė, Severnas ir Trentas. Didelį šalies plotą užima pievos ir ganyklos; miškai sudaro tik apie 11 % jos ploto.

KAIP ATRODO DIDŽIOSIOS BRITANIJOS VĖLIAVA?

Didžiosios Britanijos vėliavoje, paprastai žinomoje kaip Union Jack, pavaizduotas raudonas Anglijos globėjo Šv. Jurgio kryžius, su baltu apvadu tamsiame mėlyname fone, ir dviem persidengiančiais kryžiais: Šv. Patriko ir Šv. Andriejaus (Airijos ir Škotijos globėjų). Paskutinė iš šalių, sudarančių karalystę, Velsas, neturi savo nacionalinio simbolio elemento, nes ji buvo Anglijos dalis, kai 1801 m. buvo nustatyta dabartinė vėliavos išvaizda.

DIDŽIOSIOS BRITANIJOS SOSTINĖ

Didžiosios Britanijos sostinė yra Londonas – didžiausias šalies miestas (ir trečias pagal dydį Europoje). Tai itin svarbus finansinių paslaugų centras; čia rasite svarbiausių bankų ir draudimo bei investicinių bendrovių būstines. Turistai taip pat mėgsta šią vietą. Žurnalo „Business Insider“ duomenimis, ji yra antroje populiariausių kelionių krypčių sąrašo pozicijoje.

Londonas tikrai turi ką pasiūlyti turistams. Abiejuose per miesto centrą tekančios Temzės krantuose yra įdomūs pastatai: Londono Taueris, Big Beno laikrodžio bokštas, Šv. Pauliaus katedra, Tauerio tiltas, „Londono akis“, Vestminsterio rūmai ir „Teit Modern“ šiuolaikinio meno galerija. Mieste taip pat yra oficiali britų monarchų būstinė – Bakingamo rūmai, didžiulis Haid parkas ir Britų muziejus, kuriame galima pasigrožėti ir Rozetos akmeniu, Partenono skulptūromis bei Egipto mumijomis.

Turite pamatyti Londoną savo akimis ir praleisti ten bent kelias dienas, kad pajustumėte jo atmosferą. Ypač rekomenduojame apsilankyti šventiniu laikotarpiu, kai gatves apšviečia milijonai šviesų, vitrinose galima grožėtis gražiai supakuotomis dovanomis ir kalėdiniais saldainiais, o aplink sklando karšto sidro kvapas.

DIDŽIOSIOS BRITANIJOS KALBOS

Pagrindinė Didžiosios Britanijos kalba yra anglų. Ji vartojama mokyklose ir įstaigose. Taip pat kalbama regioninėmis valų, škotų gėlų, airių, kornų ir škotų kalbomis. Šalyje gyvenantys imigrantai namuose vartoja savo gimtąją kalbą; tai, be kita ko, apima: pandžabų, bengalų, urdu, lenkų, arabų arba ispanų kalbas.

ANGLŲ KALBA IR ANGLŲ KALBOS KURSAI

Anglų kalbos pristatyti niekam nereikia. Skaičiuojama, kad pasaulyje ja kalba apie 1,35 milijardo, iš kurių mažiau nei 400 milijonų žmonių ši kalba yra gimtoji. Be to, ji turi oficialų statusą daugiau nei 60 šalių ir yra viena iš oficialių tarptautinių organizacijų, tokių kaip Jungtinės Tautos ir Europos Sąjunga, kalbų. Šiais laikais sunku įsivaizduoti išsilavinimą, darbą ir keliones jos nemokant. Jei norite, kad jūsų darbuotojai laisvai kalbėtų angliškai darbo aplinkoje – Jums pravers mūsų kalbų mokyklos organizuojami nuotoliniai anglų kalbos kursai. O gal norite išmokti laisvai susikalbėti angliškai kelionių metu? Tokiu atveju šnekamosios anglų kalbos kursai – puikus pasirinkimas Jums! Anglų kalbos kursai Vilniuje ir kituose miestuose organizuojami individualiai arba grupėse nuotoliniu būdu arba gyvai Jūsų pasirinktoje vietoje.

AIRIŲ KALBA

Airių kalba kartu su anglų kalba turi oficialios kalbos statusą Airijos Respublikoje (nepriklausančioje Britanijai); ji taip pat vartojama Šiaurės Airijoje. Manoma, kad ja kalba apie 1,2 mln.; 170 000 žmonių tai yra pirmoji kalba. UNESCO įtraukė ją į nykstančių kalbų sąrašą. Rasti specialistą, kuris išverstų dokumentus iš airių kalbos, gali būti sudėtinga užduotis, tačiau mūsų vertimų biurui tai nėra problema. Jei ieškote būtent tokios paslaugos, susisiekite su mumis!

ŠKOTŲ KALBA

Škotų kalba yra glaudžiai susijusi su anglų kalba. Škotijos gyventojų surašymo duomenimis, ja kalba daugiau nei 1,5 milijono žmonių, o tik apie 1 % škotų ją vartoja kasdien. Dauguma jų gyvena Šetlande, Aberdynšyre ir Orknyje (šaltinis: www.scotlandscensus.gov.uk).

ŠKOTŲ GĖLŲ KALBA

Škotų gėlų kalba buvo pagrindinė Škotijos kalba nuo 10 iki 12 a. 2011 m. surašymo metu kiek daugiau nei 57 000 britų nurodė ją mokantys. Šia kalba kalbančių skaičius nuolat mažėja; šiuo metu tik apie 0,5 % škotų kalba namuose (šaltinis: www.scotlandscensus.gov.uk). Išmokti gėlų kalbą nėra lengva, tačiau ji turi entuziastų visame pasaulyje. Mūsų komandoje jų taip pat netrūksta!

KADA DIDŽIOJI BRITANIJA IŠSTOJO IŠ EUROPOS SĄJUNGOS?

Nuo 2016 metų referendumo visa Europos Sąjunga pradėjo atidžiai stebėti Didžiąją Britaniją, kurios gyventojai nusprendė palikti bendruomenę. „Brexit“ vadinamas procesas truko beveik 4 metus ir oficialiai baigėsi 2020 m. sausio 31 d.

Derybos dėl susitarimo su Europos Sąjunga nebuvo lengvos ir privedė prie tuometinės ministrės pirmininkės Theresos May atsistatydinimo 2019 metais. Dėl „Brexit“ daugelis įmonių perkėlė savo turtą į kitas šalis nares, dalis imigrantų nusprendė grįžti į savo gimtąsias šalis, o valiuta – Didžiosios Britanijos svaras – patyrė didelius valiutos kurso svyravimus.

KAS ŠIUO METU VALDO DIDŽIĄJĄ BRITANIJĄ?

Didžiosios Britanijos politinė sistema yra parlamentinė monarchija. Svarbiausi valstybės organai yra: monarchas, dvejų rūmų parlamentas ir ministrų kabinetas bei ministras pirmininkas. Nuo 2022 m. rugsėjo 8 d., mirus ilgametei karalienei Elžbietai II, jos sūnus Karolis III perėmė šalies sostą.

Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės parlamentas yra įsikūręs Vestminsterio rūmuose Londone. Jį sudaro žemesnieji Bendruomenių rūmai ir aukštesnieji Lordų rūmai ir atlieka įstatymų leidžiamosios valdžios funkcijas. Jų darbą kontroliuoja monarchas. Taip pat nuo XX amžiaus pabaigos yra atskiri Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos parlamentai.

SUŽINOKITE DAUGIAU!

Didžioji Britanija – žavi šalis su nepamirštamomis vietovėmis, įdomia virtuve ir išskirtine literatūra. Norėdami ją iš tikrųjų pažinti, turite ten nuvykti ir patys patirti šios šalies grožį. Tačiau jei tokios galimybės neturite, bet norėtumėte sužinoti daugiau nieko nėra prarasto! Mūsų organizuojami anglų kalbos kursai internetu arba gyvai jūsų pasirinktoje vietoje – puikus būdas pažinti Jungtinės Karalystės kultūrą.