Prisijunkite prie „Facebook“ ir su Latvijos partneriais kalbėkite tokiomis temomis kaip golfas

Ką reikia žinoti apie Latvijos verslo etiketą | Skrivanek

latvių kalbaLatvijos rinka yra perspektyvi, tačiau konkurencinga aplinka reikalauja žinių apie šalies verslo etiketą. Nenustebkite – turite būti tikslūs, mintis dėlioti glaustai ir užmiršti perdėtą formalumą.

Latvija, esanti geografiškai strategiškoje pozicijoje – Baltijos jūros pakrantėje – yra ideali Europos ir Azijos prekybos paskirstymo vieta. Po ekonominės krizės šalies ekonomika dabar džiaugiasi augimu, gerėja jos užsienio prekybos situacija, kuriai įtakos taip pat turėjo 2014 m. sausį įvestas euras.

Kaip maža valstybė, turinti ribotą privatų kapitalą, Latvija mielai sutinka užsienio investuotojus. Visgi reikia turėti omenyje, kad tai – maža šalis su palyginti pažangia konkurencinga aplinka. Todėl svarbu sutelkti dėmesį į detales, kurios gali atlikti svarbų vaidmenį, vykdant sandorius. Tai apima ir žinias apie šalies verslo etiketą.

Trumpai, aiškiai, profesionaliai

Kaip ir Skandinavijos šalyse, Latvijos žmonės yra nuoširdūs, tiesmuki ir mėgsta iš karto susitelkti ties esminiais klausimais. Jie vertina, kai verslo partneriai užduoda profesionalius klausimus, išsiaiškina detales ir nekalba daugiau negu būtina. Todėl, vykdant verslą, geriausia imtis tiesioginių derybų.

Susitikimai turėtų būti ne per ilgi, ir svarbiausia – jiems būtina gerai pasiruošti. Privaloma iš karto pristatyti visus svarbiausius faktus ir atsakyti į visus užduotus klausimus. Jeigu pristatymas nėra vertas pasitikėjimo, Latvijos verslo partneriai gali atsisakyti diskutuojamo sandorio ir atšaukti visas tolesnes su juo susijusias derybas.

Ilgalaikių projektų vykdymo metu latviai pabrėžia abipusį pasitikėjimą ir laikosi principo, kad rašytinės sutartys nėra būtinos sudarant sandorius su žmonėmis, turinčiais gerą reputaciją. Suprantama, rašytinės sutartys praktikoje yra įprastos.

Būkite formalūs tik pirmo susitikimo metu

Susitikimo metu svarbu kitai šaliai parodyti pagarbą ir pasakyti ką nors gražaus apie vietą, kurioje priimančioji šalis surengė susitikimą. Būtini punktualumas, rankų paspaudimas ir akių kontaktas. Latviai į tai žiūri labai rimtai, bet to nereikėtų daryti perdėtai – toks elgesys gali būti suprastas kaip mėginimas pasirodyti pranašesniems. Jeigu susitikime dalyvauja daugiau negu du žmonės, su visais jais reikia palaikyti vienodą akių kontaktą.

Pradžioje didžiausias dėmesys skiriamas oficialiems nurodymams. Pirmas susitikimas įprastai yra labai formalus, kreipiantis į žmogų, nurodomas ir jo rangas. Vėlesnis bendravimas būna draugiškesnis, pokalbio temas gali sudaryti ne su verslu susiję klausimai, hobiai. Pokalbio metu nepatariama perdėtai gestikuliuoti, nes latviai yra šiek tiek konservatyvūs ir viešai pernelyg nerodo savo emocijų. Pertraukimas laikomas labai nemandagiu elgesiu.

Netiesioginis bendravimas taip pat būna draugiškas. Latviai mėgsta bendradarbiauti ir naudotis socialine žiniasklaida. Normalu pridėti verslo partnerius prie savo „Facebook“ ar „Twitter“ paskyrų iš karto pasibaigus bendram renginiui ar konferencijai. Mandagu pasveikinti su gimtadieniu ar vardadieniu – tai jie ypač vertina.

Jokio pamokslavimo ar brangių dovanų

Latvija – tolerantiška šalis, jos žmonėms būdingas atvirumas, tolerancija ir pozityvumas. Pagal tradiciją moterys šalies visuomenėje užima stiprią poziciją, jos dirba daugybėje vyriausybinių ir nevyriausybinių institucijų. Todėl elgdamiesi džentelmeniškai, be abejo, sužavėsite viešnias. Su užsieniečiais latviai palaiko labai šiltus santykius, mėgsta su jais susitikti, pažinti jų tradicijas ir kultūrą.

Bet kurį verslo partnerį sužavi, kai užsienietis pavartoja nors keletą žodžių latvių kalba. Teigiamą įspūdį sudarys net paprasčiausias pasisveikinimas. Dovanos čia pageidautinos, latviai mielai priims vietinę dovaną, saldainius ar mažą smulkmenėlę. Į vertingesnes dovanas žiūrima ne taip pozityviai, jos laikomos papirkinėjimu.

Žodynėlis

Labas rytas / vakaras –- Labdien/labvakar

Kaip jums sekasi? – Kā Jums klājas? (formalus „jūs“)/kā Tev iet? (neformalus „tu“)

Mano vardas yra … – Mani sauc …

Aš dirbu … – Es strādāju …

Esu čia verslo kelionėje – Esmu šeit komandējumā

Malonu su jumis susipažinti – Ļoti patīkami/prieks iepazīties

Atsiprašau – Piedodiet/atvainojiet

Ačiū – Paldies

Viso gero – Uz redzēšanos

Geros dienos! – Jauku dienu!

Kavos, prašyčiau. – Kafiju, lūdzu.

Kiek tai kainuoja? – Cik tas maksā?